AKP'de Vekilleri Belediye Başkanı Olmayacak Çünkü?

14 Eylül 2013 Cumartesi 14:12

AKP'de 3 dönem kuralına takılan milletvekilleri ve bakanların belediye başkanı olmalarının önüne engel çıktı. Başbakan Erdoğan, gerekçeyi şöyle açıkladı.

AKP'de Vekilleri Belediye Başkanı Olmayacak Çünkü?
 

Yerel ve genel seçimler arasındaki 14.5 ayı Meclis’te az sayıda sandalyeyle geçirmek istemeyen AK Parti’de 3 dönemdir vekil olanların belediye başkanlığına engel çıktı.

AKP'NİN MECLİS'TEKİ SANDALYE SAYISI DÜŞECEK

AK Parti tüzüğüne göre 3 dönem engeline takılan milletvekillerinin belediye başkanı olma hayalleri de milletvekili sandalye sayısına takıldı. Belediye başkanı seçilen milletvekillerinin istifa etmeleri gerekeceğinden AK Parti genel seçimlere kadar yaklaşık 14.5 aylık zamanda Meclis çalışmalarını eksik sandalye ile sürdürmek istemiyor.

ADAY SAYISI 4’Ü GEÇMEYECEK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son MYK toplantısında Meclis’teki milletvekili sayısının azalmasının sorun oluşturacağını belirttiği öğrenildi.

Bugün'den Metin Arslan'ın haberine göre; Erdoğan’ın son MYK toplantısında, “Meclis’te yeni Anayasa başta olmak üzere kritik yasama faaliyetlerimiz olacak. Sandalye sayımızın azalması bizi sıkıntıya sokar” dediği öğrenildi. AK Parti kulislerinde, bu şekilde aday gösterileceklerin sayısının 4’ü geçmeyeceği ifade ediliyor.

Mahalli İdareler Seçimleri Kanunu’na göre milletvekillerinin başkan seçilmeleri halinde seçim sonuçlarının kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde istifa etmesi gerekiyor. Çok sayıda ismin belediye başkanı seçilmesi durumunda AK Parti’nin şu an 327 olan Meclis’teki sandalye sayısı azalacak.

15 GÜN İÇİNDE İSTİFA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB’den sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış, AK Parti Grup Başkan Vekilleri Nurettin Canikli ve Mustafa Elitaş aday gösterilecek isimler arasında sayılıyordu. Bu isimlerin seçilmesi durumunda 15 gün içinde belediye başkanlığı veya milletvekilliği arasında bir seçim yapması gerekecek.

3 dönemlik 73 vekil

AK Par­ti­’de 3 dö­nem­dir mil­let­ve­kil­li­ği ya­pan 73 isim bu­lu­nu­yor. Bu isim­ler­den 15’i ba­kan ola­rak gö­rev ya­pı­yor. AK Par­ti tü­zü­ğün­de 3 dö­ne­min üze­rin­de mil­let­ve­ki­li se­çi­len­le­rin ye­ni­den aday ola­ma­ya­ca­ğı hük­mü bu­lu­nu­yor. Ma­hal­li İda­re­ler Se­çim­le­ri Ka­nu­nu­’na gö­re mil­let­ve­kil­le­ri is­ti­fa et­me­den be­le­di­ye baş­kan­lı­ğı­na aday ola­bi­li­yor. An­cak ba­kan­la­rın aday­lı­ğı için ka­bi­ne­de­ki kol­tuk­la­rı­nı bı­rak­ma­la­rı ge­re­ki­yor.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi