Anket Firmaları Bu Seçimi Tutturamadı

01 Kasım 2015 Pazar 22:24

1 Kasım seçimlerinin muhalefetin dışında bir kaybedeni de anket firmaları oldu. En yakın tahmini A&G şirketi ortaya koyarken, diğer anket şirketleri de özellikle AK Parti'nin oylarında ciddi oranda yanıldı.

Anket Firmaları Bu Seçimi Tutturamadı
 1 Kasım 2015 genel seçimlerinin kaybedenleri arasında kamuoyu araştırma şirketleri de yer aldı. Başta AKP, partilerin oy oranını en yakın tahmin edebilen tek şirket A&G oldu. Diğer tüm anket şirketleri tahminlerinde ciddi oranda yanıldı.

Sekiz araştırma şirketi arasında AK Parti’nin aldığı oy oranını en yakın tahmin eden yüzde 47,2 oranıyla A&G oldu. A&G, CHP’nin alacağı oy oranını da tam olarak bildi, MHP ve HDP'nin alacağı oy oranını da yine hata payı içinde tahmin etti. Diğer anket şirketleriyse özellikle AK Parti oylarında ciddi oranda yanıldı.

Yukarıdaki grafikte tüm anket şirketlerinin seçim tahminlerini görmek mümkün. Araştırma şirketleri özellikle AKP, MHP ve HDP’nin oy oranlarını tahmin edemediler.

Sandıkların tamamına yakının açıldığı seçimde AK Parti yüzde 49.2, CHP yüzde 25.4, MHP yüzde 11.9 HDP ise yüzde 10.4 oranında oy aldı.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi