Bülent Arınç: Vur-Geç Suriye'de Kaosu Derinleştirir

02 Eylül 2013 Pazartesi 20:07

Bakanlar Kurulu'nun ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, açıklama yaptı.

Bülent Arınç: Vur-Geç Suriye'de Kaosu Derinleştirir
 

Bakanlar Kurulu'nun ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, açıklama yaptı. Arınç'a ABD Başkanı Obama'nın Suriye için kongre kararı da soruldu.

Biz meseleye şöyle bakıyoruz. 21 Ağustos'ta bir kimyasal silah saldırısı oldu, maalesef çoğu çocuk binden fazla insan öldü. Bunun tümeniyle, başındaki komutanıyla kimin tarafından yapıldığı artık biliniyor, sayın Obama da bulunuyor.

Böyle bir cinayet karşısında Güvenlik Konseyi'nden karar alınabilirdi. Ancak masum insanların öldürülmesine karşın Çin ve Rusya nedeniyle böyle bir karar alınmadı. NATO bir yaptırım uygulayabilirdi, ancak NATO'dan da bir yaptırım beklenmiyor. Üçüncüsü bir gönüllüler koalisyonu olabilirdi, daha önce Bosna Hersek'te, Kosova'da olduğu gibi. O da şu anda muhtemel görünmüyor. 

Obama'nın konuşması önemlidir, dolayısıyla bir cezalandırma, bir yaptırım olacaksa, Esad rejimine karşı bunu ABD yapacak gibi duruyor.

BU ZULMÜ YAPANLAR BİR DAHA AYAĞA KALKAMAMALI

Siyasi sonuç meydana getirmesini bekler ve isteriz. Çünkü Suriye rejimi 2.5 yıl içinde 100 binden fazla insanı öldürdü. Vur geç bir operasyon sadece Suriye'deki kaosu derinleştirir. Bu zulmü işleyenler bir daha ayağa kalkamamalı. Ancak dünya bu olaylara da gereken ciddiyeti göstermemiştir. Herkes, kendi iç politik kaygılarını gözeterek görmezden gelmiştir. Türkiye, her zamanki vakar duruşunu sergiliyor ancak Türkiye'nin de tek başına yapabileceği, yapmak isteyeceği bir durum değil.

SURİYE'DEN SALDIRI OLABİLİR İDDİASI

Arınç'a, "Suriye'ye operasyon yapılırsa, Türkiye'ye karşılık olabileceği konuşuluyor. Sınırda önlemler alınıyor mu?" sorusu da soruldu. Arınç şunları söyledi: Bütün milletimiz müsterih olsun, bu konuda hükümetimiz ve silahlı kuvvetlerimiz her türlü önlemleri almış durumda.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi