Davutoğlu Kılıçdaroğlu İle Görüştü-VİDEO

13 Temmuz 2015 Pazartesi 17:58

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Merkezi'ne geldi. Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Merkezi'ne hediye olarak çikolata ve kandil simidi getirdi. 14:10'da başlayan görüşme sona erdi.

Davutoğlu Kılıçdaroğlu İle Görüştü-VİDEO
 Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Merkezi'ne geldi.  Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Merkezi'ne hediye olarak çikolata ve kandil simidi getirdi. 14:10'da başlayan görüşme sona erdi. 

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu, "Görüşme son derece samimi,dosthane bir atmosferde geçti. Bir kez daha teşekkür ediyorum. Çok sıcak ortamda karşılıklı görüşlerimizi paylaştık." dedi.

Görüşmeleri AK Parti'de Ömer Çelik, CHP'de Haluk Koç koordine edeceği bildirildi.

Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

7 Haziran akşamı burada, balkon konuşmasında da birkaç hususu paylaşmıştım. Birincisi milli iradeye saygı tartışmayız dedim. İkincisi Türkiye’yi bir anda hükümetsiz bırakmamak için her türlü tedbiri alacağız dedim. Üçüncüsü de süreç kendi doğasıyla seyredecektir dedim. Bu kamuoyumuza güven vermemiz dışında, bizim ahlaki değerlerimizin doğal yansımasıdır. İki önemli aşama geçildi. Her parti kendi değerlendirmesini yaptı. Ak Parti olarak biz özen gösterdik ve ortak bir akla dayalı bir tutum belirlemek için zemin oluşturduk.
Bugün mübarek bir günde üçüncü aşamaya geçmiş bulunuyoruz. Bugünler herkesin kendi muhasebesini yaptıktan sonra, milletin bütünüyle ilgili beklentilerini ortaya koyma günlerdir. Şahsi çıkarlarımızı ülke çıkarlarının  önüne geçirmemesi gereken günlerdir.


“GÖRÜŞMEYE DEVAM EDECECEĞİZ”

Bugün Kılıçdaroğlu’na usül çerçevesinde görüşlerimizi paylaştık, yarın Bahçeli ve devamında HDP ile bunlar görüşülecek. Bizim hükümet kurma görevinde, ilk turda, muhataplarımızla, genel başkanlarla ilk değerlendirmeler, karşılıklı ilkesel duruşlar, güven ortamının sağlanması hedef edilecek ve niyet ve irade konusunda hepimizin berrak bir neticede buluşması temin edilmeye çalışılacak. Daha sonraki aşamada, mutabık kalınırsa, Kılıçdaroğlu ile mutabık kalındı.  Bir ön görüşme, müzakere öncesi ön görüşme şeklinde her iki tarafın birbirini anlamasını temin edecek ve olabilecek uzlaşı alanlarıyla, resmini çizecek bir çalışma yürütmek.  Aynısını Bahçeli’ye teklif edeceğim. Görüşmede karar vereceğiz. 

“SAMİMİ, DOSTHANE ORTAMDA GEÇTİ”

Kılıçdaroğlu ile görüşmemden bahsetmek gerekirse, samimi dostane bir atmosferde geçti. Çok sıcak bir ortamda, Ramazan'ın havasına uygun şekilde karşılıklı görüşlerimizi paylaştık. En son Saraybosna ve Bosna ziyaretlerimdeki intibalarımı da paylaştım. Daha sonra usul çerçevesinde, Kılıçdaroğlu’na ve ekibine, bizim onların zikrettiği 14 ilke, benim vurgulamış olduğum 9 temel ilke, seçimlerden iki hafta önce Diyarbakır’da bir TV konuşmasında zikrettiğim hayata geçireceğimiz atacağımız ilk adımlar çerçevesinde 10 temel adım, seçim beyannamesiyle ilgili detaya girmeden bu çerçevede görüşlerimizin karşılıklı olarak malum olduğunu, bir an önce güçlü hükümetin sağlam temellerde güçlü bir hükümetin kurulmasını arzu ettiğimizi ifade ettim. Kendisi de görüşlerini dile getirdiler. Aynı şekilde güven esasına vurgu yaptılar. 
İlk olarak bir niyet ve karşılıklı  anlayış içinde görüşmelerin devam etmesi konusunda ortak anlayışa ulaştığını görüyorum. Bu nihai bir müzakere aşaması değil, ilk temas sonrasında, özellikle yaklaşımları görme çalışması. Aynı usulü sayın Bahçeli’ye de teklif edeceğim. İkinci turda nasıl bir yol alabileceğimizi genel başkanlar olarak değerlendireceğiz. Bu sadece CHP’ye değil, MHP’ye de teklif edeceğimiz usuldür. Sayın Demirtaş ile de görüşme yapacağız. Oradaki tabloya göre de değerlendirmelerimizi sürdüreceğiz. 

Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Bazı farklı düşüncelerimizin de dile getirildiği hususlar vurgulandı. Partilerin varlığı farklı görüşlere dayanır, bugün de siyasetin doğası uzlaşma gerektiriyor.


SORULAR

Müzakereye geçmeden önce yapılacak ön görüşmeler yine sizin başkanlığınızda mı yapılacak? Tutanak tutulmasını düşünüyor musunuz?

Ön görüşme diyeyim. Koalisyon kuracağız kararı alınıp görüşmeler değildir bunlar. Biz müzakere, hükümet ortaklığının test edileceği bir ön görüşme süreci başlayacak. Bu arkadaşlarımız tarafından yürütülecek. Bu bilgiler istikametinde ikinci tura.  Çok çabuk verilecek bir karar, hayal kırıklığına yol açabilir. Ben süreç mantığının bu tür müzakerelerde önem taşıdığı kanaatindeyim. Heyetlerimiz arasında yapılır. Ortak zemin dediğim gibi keşfedilmeye gayret edilir. Bize bilgiler sunulacak. İkinci turda da heyetlerimizin temsilcileri, genel başkanlar değerlendirme yapacağız. 
Tutanak her parti kendi tutanağını tutar. Ama bir protokol yazım aşamasına geldiğinde noktasına virgülüne kadar her türlü ele alınır.

“CUMHURBAŞKANLIĞI KONUSU KONUŞULMADI”

Bosna dönüşünde demiştiniz  ki “Cumhurbaşkanı'nın meşruiyetini tartışmaya açmak koalisyon müzakerelerini sabote etmektir”  Bu konu açıldı mı?
Hayır, bu konu ele alınmadı. Cumhurbaşkanlığı makamı bir hükümet ortaklığı görüşmelerinin gündemi olacak husus değildir. Bu çerçevede de bu konu açılmadı.

“CHP VE MHP'YE YAKINLIĞIMIZ AYNI”

Bu görüşmelere başlamadan önce CHP ve MHP’ye aynı uzaklıktayım demiştiniz. Hala aynı uzaklıkta mısınız?  Sabah saatlerinde, heyet 4+1 olarak duyurmuştu, 5+1 oldu. Bunun nedeni?

1+4 olarak tespit etmiştik, ancak bu sabah CHP tarafından 1+5 olma arzusu ifade edildi. Biz de 5’e çıkardık. Bunda eleştirilecek bir yönü yoktur. İhtiyaca binaen muhataplarımız 5’e çıkardık. Onlar içinde toplantının pratikliği sebebiyle bu hasıl olmuş olabilir. 

Şu anda da aynı tutumumuzu sürdürüyoruz. CHP ve MHP ile uzaklığımız, veya yakınlığımız diyelim, yakınlığımız aynı. Eminim yarın sayın Bahçeli’yle görüşmemizde aynı sıcak ortamda geçecektir 

“BAŞ BAŞA GÖRÜŞME OLMADI”

Kılıçdaroğlu ile baş başa görüşme gerçekleşmedi.  Ama belli aşamada liderlerle baş başa görüşme talebi gelirse, buna da olumsuz bakmam. 

KCK’NIN AÇIKLAMASI

Herkes ciddi sınavla karşı karşıyadır. Saldırıların gerekçesi olarak, baraj yapımı yol yapımı ifade ediliyor. Bir kere Türkiye, egemenliği milletten alan hükümetler tarafından yönetilir. Bu hükümetler yol ve baraj çalışması yaparlar. Kimsenin tehdidiyle geri adım atmazlar. Ateşkes tabirini de biz hiçbir zaman kullanmadık. Eğer çözüm süreci bağlamında çatışmasızlıktan bahsediliyorsa, bunun da açıklamasını yaptık. Buna biri darbe vurmuşsa, silahlı grupların Türkiye’yi terk etme taahhüdünü yerine getiremeyenler vurdu. Bu zamandan beri biz bekledik. Ama bir taraftan da demokratikleşme çabalarından ödün vermedik. Şimdi de hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. Görüştüğümde HDP’ye de ifade edeceğim. Artık herkesin şiddetle demokrasi arasında seçim yapma aşamasına gelmiştir . Biz bu tür tehdit ve şantajlar karşısında atılması gereken adımlardan hiçbir şekilde, bir adım dahi geri durmayacağımız gibi, kamu düzenin tesisi için her türlü tedbiri alırız. 

video
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi