Demokratikleşme Paketi Pazartesi Açıklanıyor

21 Eylül 2013 Cumartesi 16:02

Başbakan Erdoğan, uzun süredir üzerinde çalıştıkları demokrasi paketini pazartesi günü açıklayacaklarını söyledi.

Demokratikleşme Paketi Pazartesi Açıklanıyor
 

Başbakan Erdoğan, Demokrasi Paketini 30 Eylül Pazartesi günü açıklayacaklarını söyledi.

Ve demokrasi paketi nihayet açıklanıyor. Erdoğan dün AKP Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Demokrasi Paketini önümüzdeki hafta açıklayacaklarını söylemişti.

Bugün Malatya'da yaptığı konuşmada ise tam tarih vererek paketin önümzüdeki hafta değil, bir sonraki hafta olan 30 Eylül Pazartesi günü açıklayacaklarını dile getirdi.

İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları;

Malatya’ya bir söz vermiştim. Nüfusun 750 bini geçmesi durumunda Malatya’nın da büyükşehir olacağını ifade etmiştim. Malatya 750 bin sınırı geçti. Çıkardığımız kanunla Malatya’yı da büyükşehir statüsüne kavuşturduk. Bundan önce burada valilik var mıydı? Vardı. Belde belediyeleri var mıydı? Vardı. Ama büyükşehir belediyesi yoktu. Herkes yapılması gerekenler konusunda suçu birbirine atıyordu. Şimdi yolda gelirken yine önümüze çıkanlar yolla, suyla, toplu ulaştırmayla çıktılar.

Büyükşehir belediyesinin neden önemli olduğunu anlatabiliyor muyum. Burası yıllar önce büyükşehir belediyesi olsaydı bu sorunlar yaşanmayacaktı. Valinin, kaymakamın oy gibi derdi olmadığı için rahat. Yapsam ne yazar yapmasam ne yazar diyor. Siyasetçinin bu derdi var. Vali kardeşim kusura bakmasın. Siyasetçinin vatandaşın oyuna ihtiyacı var. Eğer bu hizmeti götürürse oy isteyebilir.

2014 Mart seçimlerinde Malatya büyükşehir. Tüm ilçeler, köyler mahalle olarak bütün büyükşehir hizmetlerinden istifade edecek. Büyükşehir statüsü kazanınca Malatya’nın ödeneği daha da artacak. Hizmetler konusunda geriye gitme olmayacak. Bu kardeşiniz damdan düşmüş bir kardeşinizdir. Hangi konuda. Büyükşehir. İstanbul’da büyükşehir belediyesi başkanlığı yaptım. Hem de bugünkü koşullarda değil. Şimdi Malatya’nın mülki sınırları büyükşehrin sınırı haline geliyor. İstanbul’daki tecrübeyi başta Malatya olmak üzeri 30 şehre yayacağız.

Bu kardeşiniz düşlerinde hayalinde modern kalkınmış bir Türkiye var. Havalimanından gelirken gönlüm çok çok huzurlu. 11 yıl önce havaalanıydı. Gelirken böyle yollar yoktu. Girdiğimiz vadiler adeta ölüm vadisi gibiydi. Daha eksiklerimiz var. Malatya çok daha iyi bir noktaya gelecek. Büyükşehir olarak hizmet vermeye baş lamasıyla farkı siz de hissedeceksiniz.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLANIYOR

Bu buluşma vesilesiyle önemli bir konuyu dikkatlerinize sunmak istiyorum. Önümüzdeki hafta içinde demokratikleşme paketini kamuoyuna duyuracağız. Büyük ihtimalle ayın son günü, sanıyorum pazartesi günü Ankara’da bu açıklamayı yapacağız. Demokratikleşme konusunda bizim hiçbir çekincemiz yok. Yasaklardan kısıtlamalardan ifade özgürlüğünden, ifade özgürlüğünün daraltılmasından, ayrımcılıktan çekmiş bir siyasi pati olarak yasakların karşısında olduk. Şartlar oluştukça tek tek yasakları ortadan kaldırdık.

Önümüzdeki hafta açıklayacağımız paketle 11 yıllık sürecin yeni bir saffasını başlatmış olacağız. Malatya’ya gelip istismar siyaseti yapacaklar olacaktır.

SİZDEN GİZLEDİĞİMİZ BİRŞEY YOK

Muhalefet partisin temsilcileri değişimin önüne set çakmaya çalışacaklardır. Sizin bunlara pirim vermeyeceğinize yürekten inanıyorum. Bizim kimseden gizlediğimiz paket yok. Paket açıklandığında itibaren kamuoyunda tartışılmaya başlanacak ve Meclis’e gelecek.

Ana muhalefet bunu neden gizlediler diyor. Biz bunu sizle yapamadık.  Bugünü kadar sadece bu işin lafını yaptınız. Anayasayla ilgili hadi yeni anayasa. Eyvallah yeni anayasa. Bakınız yeni anayasa konusunda dahi, bizim 326 milletvekilimiz var. Bunların üçünün 220 milletvekili var. Biz üzümü yiyelim, bağcıyla işimiz yok. “Ama sizin sayınız fazla, siz burada fazla kişiyle temsil edileceksiniz” dediler.  “Hayır eşit sayıda yapalım” dedik. Bundan daha iyi bir yaklaşımı nasıl yapacağız.

İŞ AĞIR GİDİYOR DEĞİL Mİ?

Anayasa çalışmalarında iş ağır gidiyor değil mi? Sayın Meclis Başkanı ziyaretimize geldiğinde “Bakın sizden ricam var. İş yapalım. Arkadaşlarıma tatil yapmayacaklarını söyledim. Aynısını siz de diğer partilere söyleyin, yeni yasama yılına yeni anayasayla girelim” dedim.

Mutabıksanız yeni anayasa paketi 15 günde çıkar. 15 gün değil 1 ay olsun bu bitir.
Hemen manevra. Efendim tatil, yeniden çalışma başlatalım. “Madem 59 da mutabıksınız gelin yol alalım bu maddeleri Meclis’ten geçirelim” dedim ona da yanaşmadılar. Bunları işi gücü ipe un sermek, iş bitirme değil.

MİLLETVEKİLİ ELİNE TAŞ ALIR MI?

Halkın derdini hiçbir zaman dert edinmediler. “Bunlar işe yaramaz maddeler” dediler. Anayasa maddelerini için böyle bir şey söylenebilir mi? Demokratikleşme paketiyle Türkiye’yi bir üst sınıfa taşıyan bir paket hazırladık.

Bakın bir süredir belli illerimizde çok kirli bir tezgah devreye sokulmak isteniyor. Geçen hafta bunu Adıyaman’da söylemiştim. Malatya’da alevi kardeşlerimizin duygularını istismar etmeye çalışıyorlar. CHP’nin bazı eli kanlı terör örgütleriyle nasıl iç içe olduğunu görmelerini istedik.

BAŞBAKAN'DAN POLİSE SALDIRI AÇIKLAMASI

Dün Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü binasına ve polis evine saldırı düzenlendi. İşte Taksim’de CHP ile bu örgüt yan yana kol kola eylem yaptılar. Ankara’da ODTÜ’de CHP ile bu kanlı örgüt birlikte eylem yaptılar.

Bakıyorsunuz barikatların en önünde CHP milletvekilleri var. Sorumluluğunu, kimliğini unutup eline taş alanlar var. Milletvekili eline taş alır mı? Alıp polise atar mı? CHP Genel Başkanı barıştan bir şey anlıyorsa bunu gitsin Esad’a anlatsın.

CHP Genel Başkanı barış kavramını birden bire hatırladı. Suriye’de çocuklar katledilirken katliam lafını, barışı ağzına almıyordu. Mısır’da darbe yapıldığında Mısır halkı sokakta katledildiğinde CHP Genel Başkanı barış kavramını ağzına almıyordu.
Reyhanlı katillerini kendilerine rehber edinenlerden barış hasıl olmaz.

Çanakkale’de bize saldıranlar Haçlı zihniyeti değil miydi. Bizim yanımızda kimler yer aldı. Suriye’deki Afganistan’daki kardeşlerimiz bizim yanımızda yer aldı.
Balkanlar geldi bizim yanımızda yer aldı. O Haçlı zihniyeti bize saldırdığında “Yurtta sulh cihanda sulh” mu dedik. Bu sözün sahibi olan Gazi Mustafa Kemal ne dedi?
“Size ben ölmeyi emrediyorum” dedi.

Biz Malatyalı Battal Gazi’nin torunlarıyız. CHP Genel Başkanı bizimde bu aziz milletin de kim olduğunu öğrenmek istiyorsa Şam’ın Kahire’nin sokaklarında bizi sorsun, kim olduğumuzu öğrenir.

CHP’nin Genel Başkanı çıkmış diyor ki, biliyorsunuz helikopter düşürüldü, “Başbakan gaz alıyor” diyor. Bu ifade kullanılır mı. Bizim sınırlarımızı 2 km geçeceksin, ve geçtiğin halde uyarılar alacaksın, ihlali devam ettireceksin…Sen o şansı kaybettin.
Çünkü biz mayınları temizle hazırlığında olduğumuz zamanda aramızdaki kardeşliği yok ettin.

Kim ne derse desin, Zulme rıza zulümdür. Malatya’nın güzel bir öğüdü var.
“Sofrada elinin sohbette dilini kısa tut” diye… Ben bu öğüde uyarak konuşmamı tamamlamak istiyorum.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi