Gül’ün Gezi Sözleri AKP’yi Gerdi

26 Eylül 2013 Perşembe 09:11

Gül’ün Gezi’yle ilgili sözleri AKP’de sıkıntı yarattı. Kulislerde “Cumhurbaşkanı yeniden Köşk’e hazırlanıyor’’ yorumları yapıldı.

Gül’ün Gezi Sözleri AKP’yi Gerdi
 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Gezi Parkı eylemlerine ilişkin, “Bu ve benzeri olayların başlangıcı ile ilgili açıkçası gurur duyarım’’ demesi AKP kanadında büyük yankı buldu. Gül’ün sözlerinin, parti yönetiminde “ciddi rahatsızlık” yarattığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan arasında daha önce cumhurbaşkanının görev süresi, şikeye ilişkin yasa değişikliği, tutuklu milletvekilleri, Muhteşem Yüzyıl dizisi, kuvvetler ayrılığı, yeni anayasa ve Sayıştay Kanunu gibi çeşitli konularda görüş ayrılıkları yaşanmıştı.

Görüş ayrılıkları, Gezi eylemleriyle birlikte tekrar ayyuka çıktı. Zira Gül, eylemler devam ederken, 3 haziranda, “Demokrasi demek sadece seçim demek değildir’’ dedi. Gül, önceki gün ABD’de katıldığı bir toplantıda Gezi eylemleriyle ilgili bir soru üzerine, “Bu ve benzeri olayların başlangıcı ile ilgili açıkçası gurur da duyarım’’ yanıtını verdi.

Gül’ün bu açıklamasının, “Eylemlerin AKP iktidarına karşı ayaklanmaya dönüştüğünü, ön sıralarında yasadışı örgütlerin yer aldığını, eylemlerin dış mihrakların işi olduğunu, eylemlerle AK Parti hükümetinin devrilmesinin amaçlandığını’’ savunan AKP’de rahatsızlık yarattığı öğrenildi.

Taraf'ın haberine göre, AKP kulislerinde, Gül’ün bu tür açıklamalarla Başbakan Erdoğan ile arasındaki görüş ayrılığını açığa vurduğu konuşuluyor.

Kulislerde ayrıca, Gül’ün, bu çıkışları ve yaptığı şehir gezileriyle cumhurbaşkanlığına yeniden aday olmaya hazırlandığı görüşü hakim.

GÜNAY’DAN DESTEK GELDİ

AKP İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay ise Gül’e destek verdi. Taraf’a konuşan Günay, şunları dile getirdi: “Sayın Cumhurbaşkanı, baştan bu yana siyasal ve toplumsal gerginlikleri azaltmaya özen gösteren bir söylem geliştirmeye çalışıyor. Amerika’daki açıklaması da sakinleştirici bir mesaj vermeyi amaçlıyor.

Böyle bir söylemin, özellikle uluslararası görüşmelerde Türkiye demokrasisine değer kattığını düşünürüm.’’ Günay, Gezi eylemleri boyunca polisin sert müdahalesine yönelik eleştirilerini twitter üzerinden paylaşmıştı.

HOLLANDE İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Kurulu görüşmeleri için bulunduğu New York’ta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile biraraya geldi. Görüşmede Türkiye’nin AB üyelik süreci ve Suriye’deki gelişmeler ele alındı. Suriye’ye müdahale konusunda başından beri Türkiye’ye yakın duran Hollande, önümüzdeki dönemde Türkiye’ye geleceğini söyledi.

Taraf

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi