İşte Erdoğan'ın İşaret Ettiği O Rus

02 Aralık 2015 Çarşamba 08:55

ABD Hazine Bakanlığı 25 Kasım’da yayınladığı bildiride Esad rejimini IŞİD’den petrol almakla suçladı. Bu alıma aracı olan ismin ise Rus vatandaşı Suriye asıllı George Haswani olduğu açıklandı.

İşte Erdoğan'ın İşaret Ettiği O Rus

DAEŞ terör örgütünün petrol gelirleriyle servet kazanmasında Suriyeli işadamı George Haswani’nin adı öne çıkıyor. ABD Hazine Bakanlığı ile AB, Haswani’yi ve şirketlerini kara listeye aldı

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Suriye’de yaşanan iç savaş sonucu giderek güçlenen Irak ve Şam İslam Devleti’nin (DAEŞ) finansal kaynaklarına yönelik araştırmalar sürüyor.

Başta ABD ve AB’li kaynaklar olmak üzere yapılan araştırmalar DAEŞ’in petrol kaynaklarından elde ettiği gelirlerle bugüne kadar kayda geçen en zengin terör örgütlerinin başında bulunduğunu gösteriyor. İncelemeler ise petrol trafiğini terör örgütlerine kaynak olacak şekilde yöneten kişiler üzerinde yoğunlaşıyor.

MOSKOVA'DA EĞİTİM GÖRDÜ

Bu aşamada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da adını telaffuz ettiği Suriyeli iş adamı George Haswani’nin adı öne çıkıyor. ABD kaynaklarına göre Suriye’nin Yabroud kentinde doğan Haswani, Moskova’da eğitim gördü. Petrol sektöründe çeşitli görevler üstlenen Haswani inşaat sektöründe de faaliyet gösterdi.

HASWANİ İLE BİRLİKTE ÜÇ KİŞİ KARA LİSTEDE

Suriyeli işadamı Rus ortaklarıyla kurduğu HESCO Mühendislik ve İnşaat şirketi ile Suriye’de üst düzey siyasilerle ticari faaliyetlerini geliştirdi. ABD kaynakları Haswani’nin bu aşamada Beşar Esad ile yakın temasa geçtiğini ve DAEŞ’e bağlı güçler tarafından çıkarılan petrolün nakde çevrilmesinde aracı olduğunu ileri sürdü. ABD Hazine Bakanlığı geçen hafta yaptığı duyuruda Haswani ile birlikte üç kişiyi kara listeye alarak bu kişilerle bağlantılı olan kuruluşlara da yaptırımlarda bulunulacağını açıkladı. Duyuruda Suriye vatandaşı Haswani ve sahibi olduğu HESCO İnşaat şirketinin, Esad rejimine DAEŞ’ten petrol alınmasında aracılık etmesi nedeniyle listeye alındığı belirtildi. Aynı gerekçeler nedeniyle mart ayında da AB, Haswani ve ortaklarını kara listeye aldığını bildirdi.

SERVETİ DURDURULDU

George Haswani’yi kara listeye alan ABD, Haswani’nin ABD’deki servetini de dondurmuştu.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi