Köşk Seçimleri İçin 2 Farklı Anket

07 Temmuz 2014 Pazartesi 22:54

Cumhurbaşkanlığı seçimi anket sonuçlanı ne diyor? Bu pazar seçim olsa cumhurbaşkanı adaylarından hangisi Köşk'e çıkar? İşte en son iki anket sonucuna göre son durum...

Köşk Seçimleri İçin 2 Farklı Anket
 

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarını etkileyebilecek oranda partiler arasında seçmen kayışı var.

Resmileşen üç cumhurbaşkanı adayının haziran sonu itibarıyla durumlarını ortaya koyan iki araştırmanın sonuçlarını Cumhuriyetgazetesi yazarı Utku Çakırözer bugünkü köşesinden yayınladı.

Anketlerden biri Metropol diğer ise sektöre yeni giriş yapan Leadership Research Center'a (LRC) ait.

Adayların oy oranları konusunda birbirinden farklı sonuçlar çıkan iki anketteki ortak bulgular ise bir hayli dikkat çekici.

SEÇMENİN 3'TE 2'Sİ TANIMIYOR

CHP-MHP ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun tanınırlık oranı düşük. Bir araştırmaya göre yüz kişiden 32’si (Metropoll), bir diğerine göre ise 24’ü tanıyor (LRC).

Ancak iki araştırma da ‘Tanınırlığı arttıkça seçmenin İhsanoğlu’na yönelme eğiliminin’ altını çiziyor. ‘Tanımıyoruz’ diyenlerin yüzde 62’si Başbakan Tayyip Erdoğan’ı tercih ederken(LRC), ‘Tanıyorum’ diyenlerin yüzde 50’si tereddütsüz İhsanoğlu diyor.

CHP VE MHP'DE  FİRE VAR

Araştırma sonuçlarına göre CHP’de ortak adaya tepki var. Ancak sürpriz bir biçimde MHPtabanında da ciddi ‘fire’ çıkacağı gözüküyor. CHP tabanının yüzde 73’ü İhsanoğlu’nu benimserken bu oran MHP’de yüzde 66’da kalıyor. CHP’lilerin yüzde 14’ü, MHP’lilerin ise yüzde 15.5’i temmuz başı itibarıyla ortak adaya oy vermeme niyetinde (Metropoll).

CHP ve MHP’nin bugün itibarıyla ortak adaya ‘tepkili’ olan kesimi, tüm seçmenlerin yüzde 5.5 – 6 gibi oldukça hayati öneme sahip bir kesimine denk düşüyor.

MHP'DEKİ ERDOĞAN SEVDALILARI

Her iki araştırma da MHP’den ilk turda Erdoğan’a oy gideceğine işaret ediyor. Metropoll’e göre MHP seçmeninin yüzde 9.5’i (LRC’ye göre yüzde 14’ü) daha ilk turda Erdoğan’a oy verme eğiliminde.

SÜRPRİZ DESTEK

Adayına en fazla sahip çıkan partiler AK Parti ve HDP.

AK Parti seçmeninin yüzde 89’u partinin adayına sahip çıkarken her yüz kişiden 11’i (toplam seçmenin yüzde 5’i) Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına ‘evet’ demiyor. AK Partiseçmeninin yüzde 3 (Metropoll) ile 6.9 (LRC) arasında bir kesimi CHP-MHP adayı İhsanoğlu’na oy verme düşüncesi taşıyor.

SAADET TABANI BÖLÜNDÜ

Anketlerde çıkan bir başka ortak bulgu, İhsanoğlu’nun adaylığının SP ve BBP tabanlarını bölmüş olduğu. SP tabanının yarısı, BBP tabanının da yarıdan fazlası Erdoğan’a oy vermeme düşüncesinde.

CUMHURBAŞKANLIĞI ANKET SONUÇLARI NE ANLAM İFADE EDİYOR?

Şirketlerin yöneticileri, haziran ayı sonu itibarıyla yaptıkları bu çalışmadan çıkardıkları sonuçları şöyle sıralıyor:

İhsanoğlu’nun halk arasındaki ‘bilinirliği’ artmaz ve CHP ile MHP’nin ‘tepkili’ seçmenleri ikna edilemezse Erdoğan’ın birinci turda seçilme ihtimali güçlü bir olasılık olarak gündemde.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve
 MHP lideri Devlet Bahçeli’ye önemli bir görev düşüyor:

Kalan 30 gün içinde hem İhsanoğlu’nu halka tanıtmak, hem de partilerinin seçmen tabanındaki fireyi ortadan kaldırmak zorundalar. Ancak bu koşullar yerine gelirse seçim ikinci tura kalabilecek.

BUGÜN SEÇİM OLSA KİM KAZANIR?

Metropoll’ün kamuoyu yoklamasına göre, 30 Haziran günü seçim olsa üç adayın oy yüzdeleri şöyle çıkıyor:

Erdoğan: 42; İhsanoğlu: 33; Demirtaş: 6.7; Hiçbiri: 12; Cevapsız: 6

Ankete katılanlara ikinci turda nasıl davranacakları sorulduğunda, ‘Erdoğan’a oy veririm’diyenlerin oranı yüzde 41’e düşerken İhsanoğlu’na vereceklerin oranı ise yüzde 35’e yükseliyor. LRC’nin anket sonuçları ise şöyle: Erdoğan: 47.9; İhsanoğlu: 43.4; Demirtaş: 4.9; Hiçbiri: 3.8

KADIN SEÇMENİN TERCİHİ NE?

30 Mart seçim sonuçlarında tüm anket şirketlerinin üzerinde mutabık olduğu bir tespit vardı: Kadın seçmenler Erdoğan’ı tercih ediyor. LRC’nin son cumhurbaşkanlığı anketinde de İhsanoğlu’nun kadın seçmenden oy alma konusunda ciddi sıkıntısı olduğu gözleniyor. Kadınların yüzde 49.6’sı Erdoğan’ı tercih ederken, yüzde 40.6’sı İhsanoğlu’na yöneliyor. Bu tespit İhsanoğlu’nun kampanyasının bundan sonraki hamlelerini etkileyebilir.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi