Mehmet Ali Şahin:Başbakan 4 İsimden Biri Olur

21 Nisan 2014 Pazartesi 13:12

Şahin'den Köşk seçimi, partinin cumhurbaşkanı adayı, olası başbakan, eşbaşkanlık, seçim sistemi, ve başkanlık sistemi ile ilgili açıklamalar...

Mehmet Ali Şahin:Başbakan 4 İsimden Biri Olur
 


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olması durumunda Başbakanlık görevini Başbakan Yardımcılarından birinin yapabileceğini söyledi.

NTV'de gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Şahin'in açıklamaları şöyle:  

GÜL’ÜN "MEVCUT ŞARTLARDA SİYASİ PLANIM YOK" AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığını siyasi bir amaç edindiği için cumhurbaşkanı olmadı. İstişareler sonucu Gül’ün cumhurbaşkanı adayı olması kararlaştırıldı 2007’de. Gül’ün ‘Bağımsız bir şekilde cumhurbaşkanı olmuş biri değilim’ derken de bunu hatırlatıyor.

Ben de Meclis Başkanlığı yaptım ama benim siyasi hedeflerden biri değildim. O bir noktada yarı bağımsız olan bir görevdir. Bana bir görev düşerse, sorumluluk düşerse bundan kaçamayız. Ben sayın cumhurbaşkanımızın da bu anlayışta olduğunu biliyorum.

Kendisinin Kütahya’da gereksiz spekülasyonlara son vermek amacıyla bu açıklamayı yaptığını düşünüyorum.

KİMİN CUMHURBAŞKANI OLACAĞI, İSTİŞARE SONUCU BELİRLENECEK

Şimdi de neler olacağı, kimin cumhurbaşkanı olacağı sonucu da istişare sonucu belirlenecektir. Başbakan’ın adaylığı kesinleşmiş gibi bir değerlendirme yapılıyor. Böyle bir noktaya gelmişsek istişareye ne gerek var. Vekillerle yaptık. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu görüşürken partimizin geleceğini de ihmal etmemeliyiz.

CUMHURBAŞKANI’NIN GERÇEK NİYETİ...

Benim yakinen tanıdığım, tanıdığıma inandığım cumhurbaşkanımızın gerçek niyetinin bu istişareler sonucu ortaya çıkacak sonuca göre hareket edeceği inancıdır

ADAYIMIZ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Ak Parti olarak cumhurbaşkanı adayımızın kim olacağı henüz netleşmedi. Doğrusu beklemiyordum ama olumsuz sonuç da çıkarmıyorum. İstişarelerle ilgili çalışmalar nihayete erdiğinde, Cumhurbaşkanı ve Gül konuyu gündemlerine alırlar diye düşünüyorum.

BEKLENTİM VE TALEBİM YOK

Başbakan’ın cumhurbaşkanı adayı olacağı sonucuna varırsak bu istişareler sonucunda Başbakan kim olacak, kongrede genel başkanlığa kim gelecektir. Bu görevlerle ilgili beklentim ve talebim yok.

BAŞBAKAN YARDIMCISI ARKADAŞLARDAN BİRİ SEÇİME KADAR BAŞBAKANLIK YAPABİLİR

Ancak Başbakanımız, cumhurbaşkanı adayı olursa ve seçilirse Başbakanlığı bırakacak. Bu durumda Başbakan yardımcısı arkadaşlardan birinin seçime ya da kongreye kadar Başbakanlık yapması mümkündür. Bu konunun da cumhurbaşkanlığı kadar önemli diye düşünüyorum.

AK PARTİ CAMİASI BÖYLE BİR TEKLİF GETİRİRSE REDDECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM

Ancak bu konuda sayın Arınç demişti ki; ''Başbakanımız cumhurbaşkanı adayı olursa ilk turda seçileceğine inanıyorum. Gönlümüzden geçen de cumhurbaşkanımız sayın Gül'ün partinin başına geçmesi ve başbakanlık görevini yürütmesi'' O hissiyata katıldığımı ifade etmiştim hala o düşüncedeyim. Kendisine birlikte yola çıkan arkadaşları olarak 9 milyonluk AK Parti camiası olarak kendisine böyle bir teklif getirirse reddedeceği kanaatinde değilim.

BEN EŞ BAŞKANLIK SİSTEMİNE MESAFELİYİM

Başbakan ve Genel Başkanın aynı kişi olmasında hukuken bir mani hal yok ama bunun sağlıklı yürütülebileceğini düşünmüyorum. Eş başkanlık gündemini oluşturmadık, yetkili organlarımızda hiç konuşmadık ama doğrusu ben eş başkanlık sistemine biraz mesafeliyim.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ZORLAMAK ÖNCELİĞİMİZ

Parlamentodan geçmesi pek mümkün gözükmüyor. Anayasa değişikliği yapmak zor şu anda diğer partiler mesafeli. Biz yeni anayasa ile başkanlık sistemini halkımıza sunmak zorundayız. Biz halkımıza parlamentoda anayasayı değiştirecek sayıyı bulursak şöyle değiştireceğiz demeliyiz. Seçimden sonra gerekli sayıya ulaşırsak, diğer partilerle de mutabakat zeminini zorlarız ama başkanlık sistemini zorlamak AK Parti olarak önceliğimiz olacaktır.

SEÇİMDE YENİ SİSTEM TARTIŞMASI 

Siyasi partilerden öneri bekledik ama gelmedi. Bu sistem halkın vekillerini tanıma imkanı verir. ‘Bu sistem AK Parti’ye yarar’ diyenler ‘Biz hep küçük kalacağız’ demek istiyorlar. Çalışın, halkın itimatını kazanın, girin seçime kazanın. Türkiye’nin böyle bir sistemle siyasi ve ekonomik istikrarını daha da güçlendireceğini düşünüyoruz. Şu anda parlamentoda temsil edilemeyen bir çok siyasi partinin bu yolla Meclis’te temsil edileceğini düşünüyoruz

O MADDEYİ ÇIKARSAK PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI YOLUNA GİRERDİK

28 Haziran’da Köşk adayları belli olacak. Adayları siyasi partiler gösterecek. Seçimlerde bir siyasi partinin adayı olarak vatandaşlardan oy isteyecek. Seçildikten sonra ‘parti ile ilişiği kesilir’ diyor. Kağıt üstünde kesilir. Sadece o maddeyi çıkarmak bile rahatlama getirirdi. Onu kaldırdığımız an partili cumhurbaşkanlığı yoluna girerdik.Şimdi yapabilir miyiz? Pek sanmıyorum. Ama 2015 seçimlerinin bunlara vesile olabileceğini düşünüyorum.

ABD ELÇİSİ İLE GÖRÜŞME

30 Mart seçimlerinde elde ettiğimiz başarı nedeniyle kutlamaya geldiğini söyledi. Dünya olayları ve ikili ilişkileri özden geçirdik. Benim açımdan yararlı bir görüşme olmuştur.
Ricciardone çok popüler bir büyükelçi. Türkçe’yi de oldukça güzel konuşur. Her konuda demeç vermiştir. Bir kısmı devlet yetkilileri tarafından da eleştirilmiştir. Türkiye’de hangi ülkenin büyükelçisini tanıyorsunuz diye anket yapsanız ilk sırada o gelir. O kendi takdiridir. Büyükelçilerin görevi iki ülke ilişkilerinin daha düzgün yürümesini sağlamaktır

4 BAKANLA İLGİLİ FEZLEKE

Anayasa ve içtüzük gereği ‘1 ay içinde görüşülür’ deniyor. Bu hafta görüşülecek. Soruşturma Komisyonu ya da komisyonları kurulacak. 15 üyeden oluşuyor ve partiler güçlerine göre temsil ediliyor. Belki Komisyon sorumluluk bulmayacak, bulursa da oylama sonucunda karar çıkarsa Meclis’te Yüce Divan’a giderek yargılanırlar.
Soruşturma önergesi verilmesi zamanında bu arkadaşlarımız ‘Hakkımızda soruşturma açılmasını istiyoruz, gerekirse yargılanalım’ demişlerdir. O yüzden bu gelişmelerden rahatsız olacaklarını sanmıyorum.

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi