Türk Rehineler Nasıl Kurtarıldı?

20 Eylül 2014 Cumartesi 11:14

IŞİD'in, 100 gün önce kaçırdığı Musul Başkonsolosluğu’ndan 49 personelin serbest bırakılmasıyla ilgili ilk perde arkası bilgiler gelmeye başladı.

Türk Rehineler Nasıl Kurtarıldı?
 IŞİD'in Musul'daki Türk konsolosluğunu basarak alıkoyduğu 49 Türk'ün nasıl kurtarıldığına dair bilgiler gelmeye başladı.

ÇATIŞMA YOK, FİDYE YOK, MÜZAREYLE İKNA..

Buna göre, rehinelerin kurtarılmasında silahlı bir çatışma veya silahlı bir operasyon kesinlikle olmadı. Fidye kesinlikle verilmedi. Rehineler değişik kanallar üzerinden yürütülen müzakereler sonucu ikna yöntemiyle kurtarıldı.

BAŞROLDE MİT VARDI

Rehinelerin kurtarılmasında MİT “Ana üstlenici” olarak operasyonun baş rolünde yer aldı. Ancak MİT askeri unsurlarla da sürekli irtibat halinde kaldı. Özellikle son iki gün içinde müzakereler yoğunlaştı ve rehinelerin serbest bırakılabileceği sinyalleri alınmaya başlandı.

BORDO BERELİLER HAZIRDA BEKLETİLDİ

Bordo bereli özel harekatçılar her an silahlı operasyona başlanılacakmış gibi 24 saat hazır tutuldu. Kaçırılma olayından serbest bırakılana kadar rehinelerle görüntülü irtibat hiçbir zaman kesilmedi. Kaynaklar rehinelerin “Suriye üzerinden mi getirildi” sorusuna ise herhangi bir yanıt vermekten kaçındı. Bu da rehinelerin Suriye üzerinden getirildiği yorumlarını artırdı.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi