Türkiye Suriye'ye Girecek mi? Davutoğlu Açıkladı

09 Mayıs 2015 Cumartesi 11:21

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in ortaya attığı 'Türkiye’nin Suriye’ye gireceği' iddialarını kesin bir dille reddetti.

Türkiye Suriye'ye Girecek mi? Davutoğlu Açıkladı
 

GÜRSEL TEKİN NE DEMİŞTİ?

Gürsel Tekin, en geç iki gün içinde ordunun Suriye'ye sokulacağını iddia ettiği o açıklamasında "Bu bilgi çok sağlam bir kaynaktan. Aynı kaynak daha önce de Süleyman Şah Türbesi'nde askerlerimizin IŞİD'in insafına terk edildiğini söylemişti. Bana verilen bilgiye göre, Türkiye bu akşam ya da yarın askeri operasyon yaparak Suriye'ye girecek. Başbakan'a sesleniyorum, Çıkın, böyle bir çılgınlık yok, o iddia yanlış deyin. Beni yalanlayın". diyerek iddiasını savunmuştu.

Davutoğlu Perşembe günkü Bingöl ve Elazığ mitinglerinden Ankara’ya dönerken uçakta gazetecilerle sohbet etti. Davutoğlu, Suriye’deki dengelerin rejim aleyhine değişmekte olduğunu vurguladı ve Türkiye’nin Suriye’ye gireceği iddiaları ile ilgili olarak şunları söyledi;

"BUNLAR SPEKÜLATİF ŞEYLER"

“Bunlar spekülatif şeyler. Bunların hiçbir karşılığı yoktur. Şu bir vaka; Suriye’de dengeler süratle değişiyor. Muhalifler gittikten sonra Lazkiye’ye baskıyı arttırdılar. Öbür tarafta güneyde de Kalamin’de ve Şam’ın etrafında, Suriye - İsrail sınırında çok az bir yer kaldı rejimin elinde. Tümüyle muhaliflerin kontrolüne geçti. Hatta dün İsrail basınında bazı haberler çıktı, Esad Şam’dan Lazkiye’ye geçecek gibi. Suriye rejimi gittikçe sıkışıyor. Humus civarında bazı kazanımlar elde etti. Dengelerde ciddi değişiklikler var. Artık Nusayri gruplar Esad’a asker vermiyor. Hava kuvvetleri ile bombalayarak muhalifleri yok etmeye çalışıyor. Suriye içinde dengeler değişiyor da Türkiye için öyle bir şey söz konusu değil.”


"SURİYE REJİMİ DAİŞE BİR MERMİ BİLE ATMADI"

“Türkiye’nin müdahalesi söz konusu mu?” sorusuna yanıtı ise şu oldu;

“Yok, şu an herhangi bir şekilde Türkiye’nin müdahil olacağı bir durum söz konusu değil. DAİŞ, Fırat nehrinin doğusunda... Dikkatinizi çekmesi gereken husus şu: Suriyerejimi bütün bu süreçte DAİŞ’e hiçbir mermi dahi atmadı. Muhalifleri bombalıyor varil bombalarıyla, DAİŞ’e bir şey yapmıyor. Fırat’ın doğusunu DAİŞ’e terk etti. Bu da onun stratejisini gösteriyor, savunmak istediği yerler sahil kesimleri, Nusayrilerin yaşadığı yerler. Suriye’yi savunmayı bırakıp bu duruma geçtiler. Çok tehlikeli bir noktaya geliyor. Irak’ta ordunun Musul’u terk etmesi gibi, Halep’te o anlamda bir ciddi geri çekilme var Esad açısından. Rusya ve İran’ın desteklerine rağmen kan kaybediyor. Lübnan - Suriyesınırında da muhalifler çok ilerledi.”

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi