MHK Galatasaray Konya Kararını Verdi

27 Kasım 2018 Salı 15:13

MHK Galatasaray - Atiker Konyaspor maçının hakemleriyle ilgili kararlarını açıkladı. FIFA hakemleri Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya'nın VAR sistemi performansları yeterli bulunmadığından dolayı müsabaka hakemliği ile VAR görevleri verilmemesinde karar kıldı.

MHK Galatasaray Konya Kararını Verdi
Süper Lig'in 13'üncü haftasında oynanan Galatasaray ile Atiker Konyaspor karşılaşması 1-1 bitmiş, Konyaspor'un lehine verilen penaltı kararı ise tartışmalara neden olmuştu. Maçta Galatasarayın kötü oyunu Konyasporun ise etkili atakları nedeniyle fatura hakemlere çıkarıldı. Galatasarayın bir golünü de Konyaspor kendi kalesine atmıştı. Haklı penaltı kararı ise nedeni belirsiz bir şekilde günlerce tartışılmıştı.

Konyaspora 1 puanı getiren 87'nci dakikadaki penaltı pozisyonunu inceleyip, orta hakem Hüseyin Göçek ile Video Asistan Hakem (VAR) Halis Özkahya arasındaki konuşmaları dinleyen Merkez Hakem Kurulu (MHK) yönetimi, bugün yaptığı toplantıyla da kararını açıkladı.İŞTE MHK'NİN AÇIKLAMASI:

"Süper Ligimizin 13 haftasına ait müsabakalar, özellikle Galatasaray - Konyaspor karşılaşmasının hakemleri ile Video Yardımcı Hakemliği ( VAR ) görevini yürüten hakemlerimizin performansları, Merkez Hakem Kurulumuz tarafından tüm detayları ile değerlendirilmiştir. Kurulumuz, uygulamaya başladığı tarihten itibaren UEFA'nın takdirini kazanan, Türkiye Futbol Federasyonumuzun büyük katkılarıyla hakemliğin ve futbolun gelişimine yarar sağlayacağına inandığımız VAR sisteminin, sağlıklı gelişmesini engelleyici olumsuzluklara karşı her türlü tedbiri almakta kararlıdır.

Hakemlerin sahadaki çok kritik bariz hatalarını çözmekle yükümlü sistemin, VAR Protokolü kuralları dikkate alınmaksızın uygulanması ve bunun alışkanlığa dönüşme endişesi de kabul edilemez. Bu bağlamda kurulumuz, söz konusu müsabakada karar ile uygulama sorumluğu olan FIFA hakemlerimizden Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya'ya VAR sistemi performansları yeterli bulunmadığından ikinci bir değerlendirmeye kadar müsabaka hakemliği ile VAR görevleri verilmemesini uygun bulmuştur.

Hakemler dinlendirilecek!

Ayrıca, diğer profesyonel lig müsabakalarının gerek görüntü ve gerekse gözlemci raporlarının incelenmesi sonucunda kurulumuz, siyah-beyaz hata kapsamında değerlendirdiği hakemlerin de çeşitli periyotlarda dinlendirilmesine karar vermiştir."


Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi