Asansörlerin %30'u Uygunsuz Çıktı

18 Ekim 2013 Cuma 12:30

Sanayi Bakanlığı oda ısıtıcılarının da aralarında olduğu elektrikli ekipmanlar, tekstil ve ayakkabı ürünlerini denetledi. En fazla uygunsuzluk yüzde 30 ile asansörlerde çıktı.

Asansörlerin %30'u Uygunsuz Çıktı
 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın piyasa denetimleri sanayi ürünlerindeki ihmali ortaya koydu. Piyasa Gözetim ve Denetim faaliyetleri kapsamında yılın ilk dokuz aylık döneminde toplam 50 bin 192 farklı modelde ürün denetime tabi tutulurken 4 bin 945’i güvensiz ve uygunsuz bulundu. Bakanlık, 22 farklı marka-model hakkında toplatma kararı verdi. 2 bin 59 adet ürün için uygunsuzluğun düzeltilmesi için ek süre verilirken toplamda 1 milyon 161 bin liralık idari para cezası uygulandı. En çok denetlenen ürün grupları oda ısıtıcıların bulunduğu elektrikli ekipmanlar, tekstil ve ayakkabı ürünlerinden oluşurken en fazla uygunsuzluk oranı ise yüzde 30 ile asansörler oldu. Denetimler sonucunda aeresol kaplardaki uygunsuzluk oranı yüzde 21.1, makinelerde ise yüzde 16.8 oldu. En çok idari para cezası uygulanan ürün grupları asansörler, elektrikli ekipmanlar ile taşınabilir basınçlı ekipmanlar olarak sıralandı.

Piyasa gözetim ve denetim sonuçlarını değerlendiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, denetim faaliyetlerinin en önemli sonuçlarından birisinin bu faaliyetlerin doğrudan tüketicilerin can ve mal güvenliği ile ilgili olduğuna dikkat çekti. Bakanlık olarak 9 ayda toplam 50 bin 192 farklı modelde sanayi ürününün denetimden geçirildiğini ifade eden Ergün “Önceki yıllara göre değerlendirme yaptığımızda, her geçen yıl tespit edilen uygunsuz ürün sayısındaki artış, Bakanlık olarak yaptığımız denetim faaliyetlerindeki etkinliğin yükseldiğini gösteriyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de, halkımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden ürünlere asla geçit vermeyeceğiz” dedi.

661 bin lira ceza

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ocak-Eylül 2013 dönemi piyasa denetimlerinde en çok idari para cezası 661 bin 624 lira ile asansör, 231 bin lira ile elektrikli ekipmanlar ve 64 bin lira ile de taşınabilir basınçlı ekipmanlar grubuna kesildi. Denetlenen ürünlerde ortalama uygunsuzluk oranı yüzde 9.8 oldu. 9 aylık dönemde denetlenen 50 bin 192 ürünün 27 bin 786’sı ithal iken 22 bin 406’sı ise yerli ürünlerden oluştu.

star

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi