Devlet Elektronik Yazışma Sistemine Geçiyor

03 Şubat 2015 Salı 11:22

Kamu kurumlarının resmi yazışmalarda uygulayacağı usul ve esaslar, Bakanlar Kurulu’nca belirlendi

Devlet Elektronik Yazışma Sistemine Geçiyor
Devlet, elektronik yazışma sistemine geçiyor. Bundan böyle resmi yazışmalar, e-mail gibi alınıp gönderilebilecek. Bu tür belgeler, elektronik imza ile imzalanacak. Gizlilik derecesi taşıyan belgeler, elektronik olarak şifrelenecek. Bunun için ilgili kamu kuruluşu, elektronik şifreleme sertifikasına sahip olacak. Kamu kurumlarının resmi yazışmalarda uygulayacağı usul ve esaslar, Bakanlar Kurulu’nca belirlendi. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemede yer alan hususlar şöyle:

TARİH ZORUNLU: Elektronik ortamda güvenli elektronik imza ile hazırlanan belgelerde, bu imzanın uzun vadeli doğrulama imkânına sahip olması gerekiyor. İmzalarda zaman damgası olması da zorunlu. Belgede, imza tarihi esas alınacak.

KALEM ŞARTI: Resmi yazışmalarda el yazısı ile atılan imzalarda, mürekkebi kaybolmayacak ve kâğıda işlemesini sağlayacak bir kalem kullanılacak. Bir rapor imzalanıyorsa, sadece son sayfasına imza atılacak. Diğer sayfalar paraflanacak. Parafta kullanılan kalemin mürekkebi de kaybolmayacak. Mürekkep, kâğıda işleyecek.

E-İMZA: Gizlilik derecesi olmayan ve çoğaltılan belgeye, “Aslı gibidir” kaşesi vurulacak. Güvenli elektronik imza ile imzalanmış belge, elektronik ortamda saklanacak. Zorunlu olmadıkça çıktısı alınıp el yazısı ile imzalanmayacak. İhtiyaç duyuluyorsa çıktıya “Belgenin aslı elektronik imzalıdır” yazılacak.

VERİ TOPLAMA ARAÇLARI: Gizlilik dereceli belgelerin, fiziksel ortamda gönderilmesi esas olacak. Bu belgeler, elektronik imza ile imzalanarak, elektronik ortamda da gönderilebilecek. Bu belgeler, diğer kuruma veri toplama araçlarıyla da iletilebilecek. Kuruma, ‘kişiye özel’ ibaresi taşıyan bir zarf gelirse, bu belge açılmadan ilgiliye teslim edilecek. İdareye muhatabı olmadığı halde fiziksel ortamda gelen bir belge, gönderene iade edilecek.
ŞİFRELİ YAZIŞMA: Resmi yazışma ile idare dışına gönderilen belgeler, gereken hallerde elektronik olarak şifrelenecek. Bu durumda kurumlar, özel sektörden, şifreleme sertifikası alacak. Yazışmanın gönderildiği kurumda da şifreleme sertifikası olacak. Kurumlar, şifresini açamadığı yazıyı reddedecek. Kamu kurumları, 1 yıl içinde gereken elektronik altyapıyı kuracak.

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi