F Klavye Zorunlu Hale Gelecek

25 Kasım 2013 Pazartesi 11:09

Hükümet klavyede Türk sistemine geçişte, yargıdan mali müşavirliklere kadar F klavyeye geçilmesi için genelge yayımlanacak.

F Klavye Zorunlu Hale Gelecek
 Kamu kurumlarının tamamında zamana yayılarak F klavyeye geçilmiş olacak.


UZMANLAR DA F KLAVYE DİYOR


Yıldız Teknik Üniversitesi Geoteknik Anabilim DalıÖğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, F klavyenin bilgisayarlarda seçenek olarak değil, her yerde zorunlu standart kabul edilip uygulanması gerektiğini belirterek, "Bu standart tüm resmi kurumlarda kabul edildiğinde, önce tepki toplayacak ancak kısa zaman sonra ne kadar faydalı ve verimli olacağı görülecektir" dedi. Yıldırım;

Türkçe'ye en uygun olan F klavyeyi, kamu kurum ve kuruluşlarındayaygınlaştıracak bir genelge için çalışmalara başlanmasını desteklediğini belirterek, Q klavyenin Türkçe'ye uygun olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Yıldırım, gelişmiş ülkelerde klavyeyi on parmakla kullananların sayısının yüzde 85,Türkiye'de ise yüzde 5 civarında olduğunu belirterek, "On parmakla klavyeye bakmadan, F klavye ile yapılan yazışmalar, Q klavyeye göre ortalama beş kat, yabancı dille yapılan yazışmalara göre ise iki kat daha hızlıdır" dedi.

Haber 7

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi