6 ABD Savaş uçağı incirlik'e indi

20 Ekim 2015 Salı 13:23

ABD'nin 6 savaş uçağı İncirlik'e indi

6 ABD Savaş uçağı incirlik'e indi
 ABD Hava Kuvvetleri'ne ait, "Tank avcısı" olarak bilinen A-10 uçaklarından altısı İncirlik'e geldi. A-10 uçakları, 1970'li yıllarda Avrupa'ya yayılacak Sovyet tank gücünün havadan yok edilmesi için üretilmişti.

ÇOK ALÇAKTAN UÇABİLİYORLAR

Çok alçaktan yavaş uçabilen, geniş kanatları ile keskin dönüşleri rahatlıkla yapabilen A-10'un ana silahı, burnundaki 30 milimetrelik makineli topu ve kanatlarında taşıdığı bomba ile güdümlü füzeler.

KOKPİT ZIRHLA KAPLI

Uçak alçaktan uçtuğundan yerden yapılan atışlarda pilotun zarar görmemesi için kokpit 3,8 milimetre kalınlığında zırhla kaplı.

SADDAM'IN TANK BİRLİKLERİNİ İMHA ETMİŞTİ

A-10 uçakları, Birinci ve İkinci Körfez Savaşı'nda Saddam Hüseyin'in tank birliklerini imha etmesiyle tanınmıştı. A-10'lar, piyade birliklerinin imha edilmesinde de kullanılıyor.

IŞİD'İN ELİNDEKİ TANKLARI VURACAK

ABD'nin bu uçaklarla IŞİD'in elindeki tank ve diğer zırhlı araçlarını hedef alması bekleniyor. ABD, İncirlik'e bundan önce Avrupa'daki 480. Filo'ya bağlı 6 F-16 savaş uçağı ile 300 personel ve üç silahlı insansız hava aracı Predatör konuşlandırmıştı. ABD, Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'ne de Suriye operasyonunda herhangi bir kaza durumuna müdahale etmek üzere arama kurtarma birliği ile helikopterler getirmişti.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi