ABD Başkanı Obama Türkiye'ye Geldi

15 Kasım 2015 Pazar 11:42

Antalya'da bugün başlayacak G-20 Liderler Zirvesi'ne katılacak ABD Başkanı Barack Obama, 'Air Force One' uçağıyla Antalya Havalimanı'na indi.

ABD Başkanı Obama Türkiye'ye Geldi
 Antalya'nın turizm merkezi Belek'te bugün başlayacak ve iki gün sürecek G-20 Liderler Zirvesi'ne katılacak Başkan Barack Obama'yı taşıyan ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı 'Air Force One' uçağı, saat 06.58'de Antalya Havalimanı'ndaki 1'inci piste indi.

Başkan Obama'yı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel ve diğer yetkililer karşıladı. Kendisini karşılayan protokol mensuplarıyla tokalaşan Obama'ya yöresel kıyafetli bir kız ve bir erkek çocuk, çiçek verdi.

KONVOYDA İKİ LİMUZİN

Apronda kendisi için bekleyen, önünde Türk ve ABD bayrağı bulunan aynı plakalı iki limuzinden birine binen Başkan Obama, konvoy eşliğinde alandan ayrıldı. Obama'nın bindiği zırhlı makam aracını bir erkek sürücü kullanırken, aynı marka ve plakalı diğer limuzini ise bir kadın sürücü kullandı. İkinci makam aracı da Obama'nın bulunduğu araçla beraber konvoyda yer aldı. Diğer devlet başkanları gibi havalimanının 'A Kapısı' yerine Askeri Havalimanı yakınındaki 'Acil Çıkış' kapısını kullanan konvoy, Belek'e hareket etti.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

ABD Başkanı Obama'nın gelişi nedeniyle havaalanı, çevresi ile geçiş güzergahında çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Başkan Obama'nın konvoyunun geçişi sırasında Antalya- Belek karayolu tamamen trafiğe kapatıldı.

AİR FORCE ONE'NİN ÖZELLİKLERİ

Air Force One, ABD başkanlarını taşıyan başkanlık uçağı. Mavi beyaz renkli Boeing 747 modeli. Air Force One, ABD Başkanı'nın içinde bulunduğu, hava kuvvetlerine ait hava aracının kodu. Kuyruk numarası '28000' ve '29000' olan iki jet uçaktan başkanın bindiğine verilen isim. Uçağın, saldırılarda AAM füzelerine ve SAM füzelerine karşı savunma sistemleri mevcut.

İçinde çarpma anında hasar görmeyecek şekilde dizayn edilmiş bir bölme bulunan uçak, her türlü telekomünikasyon aracına sahip. İçinde Oval Ofis'in ufak bir kopyası ve gerektiğinde balistik füzelerin ateşlenebileceği bir War Room (savaş odası) bulunur. Air Force One havadan havaya füzelere karşı Chaff ve Flare fırlatabilir ve radar bozucu sinyal gönderebiliyor.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi