AB'ye Vizesiz Seyahat Ne Zaman Başlayacak?

11 Aralık 2015 Cuma 19:11

Başbakan Davutoğlu, AB ülkelerine vizesiz geçiş için tarih verdi.

AB'ye Vizesiz Seyahat Ne Zaman Başlayacak?
 Başbakan Davutoğlu, AB Reform Eylem Grubu toplantısının ardından konuştu.

AB ile yapılan görüşmelerde net bir takvim oluştuğunu kaydeden Davutoğlu, Türkiye vatandaşlarının AB ülkelerine vizesi seyahate başlayacağı tarihi verdi. Davutoğlu, 2016 Ekim ayında vizesiz geçişlerin başlamasını öngördüklerini açıkladı.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

Dün hem vaatlerimiz hem de reformlarımız konusunda eylem planımızı paylaştık. AB reform izleme grubu oluşturduk. Grubun hedefi reformların AB müktesabatı ile uyumudur. AB Türkiye zirvesinde aldığımız kararlar ve dün açıkladığımız Eylem Planı hakkında önemli görüşmelerde bulunduk. Türkiye-AB arasındaki görüşmelerin seyri konusunda başlıkları konuştuk. Schengen konusu bir anlaşmayla hemen atılacak bir adım değil.

Ekim ayında vize muafiyetine ulaşmamız lazım. Net bir takvimimiz var, bundan sapmamamız lazım. Bu net takvimden sapmamamız sadece bizim gayretimiz değil, meclisimizin de muhalefetin de destek olması lazım. Hedefimiz Brüksel'e gidecek, AB ile müktesebata uyum görüşmeleri yapacak. Gerekli yasal düzenlemeleri Meclis'e sevkedeceğiz. Bundan sonra herkesin elini taşın altına koyacağı bir dönem başlıyor.

Muhalefet vize muafiyetini vatandaşımızın hakkı olarak görüyorsa yasaların geçmesi için hükümete destek olmalı. Umuyoruz ki muhalefet partilerimiz bu çağrıya destek verirler, ben bu konuda iyimserim. İşbirliği içinde bunları geçirmeliyiz.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi