Ak Parti İstanbul İl Başkanlığına Saldırı

09 Ağustos 2015 Pazar 14:03

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na dün gece silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırı sonrası il binasına giden Başbakan Davutoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Ak Parti İstanbul İl Başkanlığına Saldırı

Yetkililerden bir kişinin hafif yaralandığı saldırıya ilişkin bilgi alan Davutoğlu il binası önünde basın mensuplarına açıklama yaptı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığına yönelik silahlı saldırıyla ilgili, "Bu eylemle ilgili detaylı bir soruşturma yürütülüyor. Mutlaka sorumluları yakalanacak, yargıya çıkarılacaktır. Kimse yaptığının yanına kar kalacağını, bize mesaj vermekle bizi tehdit edebileceğini veya yıldırabileceğini düşünemeyecektir" dedi.

ak-parti-il-binasina-saldiri-davutoglu-flas-aciklama.jpg

"NE TÜRKİYE'Yİ NE HÜKÜMETİMİZİ NE DE PARTİMİZİ YILDIRABİLİRLER"

Davutoğlu yapılan eylemin hiçbir şekilde kendilerini yıldırmayacağını belirterek şöyle konuştu: "Bugün saat 22.04 civarında önünde bulunduğumuz İstanbul İl Başkanlığımıza silahlı bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu silahlı saldırıda buraya ziyaret için gelen bir arkadaşımız Sinan Kılıç kolundan hafif şekilde yaralanmış ve tedavisi sonucunda taburcu edilmiştir. Bu saldırı her şeyden önce Türkiye'nin huzuru demokrasimizin geleceği açısından şiddetle kınıyoruz. Son dönemde terörü yaygınlaştırmak suretiyle Türkiye'nin demokrasisine huzuruna zarar vermeyi düşünen bütün çevreler şunu bilmelidirler ki bu tür saldırılarla ne Türkiye'yi ne hükümetimizi ne de partimizi yıldırabilirler. 20 Temmuzda Suruç'ta gerçekleşen saldırı sonrasında arka arkaya gelen terör eylemlerine yönelik olarak başlattığımız operasyonlarla birlikte partimize dönük saldırılarda da bir artış gözlenmiştir. İstanbul'da Kartal, Maltepe, Sultangazi'de, İzmir Karşıyaka'da benzer saldırılar olmuştur. Bu saldırılarda terör örgütleri bize bir mesaj vermek ve Türkiye'nin huzurunu istanbulumuzun asayişini ve partimizin faaliyetlerini engellemeyi planlıyorlarsa ki hedefleri budur, hiçbir şekilde bunu gerçekleştiremeyecekler"

"OLAYIN TERÖR BOYUTU DIŞINDA BİR DE..."

Başbakan Davutoğlu Hükümet kurma çabaları içerisinde yaşanan bu terör olaylarının manidar olduğunu belirterek, "Olayın terör boyutu dışında bir de siyasi mühendislik boyutu açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Dikkat ederseniz 7 Haziran seçimleri sonrası ortaya çıkan siyasi tablonun gereği olarak uzlaşma ve siyasi bir süreç içerinde bir an önce hükümet kurma yönünde iyi niyetle çaba sarf ettiğimizi hepiniz görüyorsunuz. Bu çabaları sürdürürken birileri de bir boşluk havası oluşmuşçasına puslu bir havadan istifade etmek istercesine Suruç'tan başlayarak arka arkaya terör eylemlerini ortaya koydu. Bugün de AK Parti İl binasına saldırarak bir tür siyasi gelecek açısından bir mühendislik oyununa kalkışmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

"TERÖRİSTLER İLE VATANDAŞLARIMIZ ARASINDA Kİ AYRIMI HER ZAMAN GÖZETECEĞİZ"

Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "İnşallah önümüzde ki hafta içerinde hükümet kurma çalışmalarını bütün bu saldırılardan hiç etkilenmeksizin sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye demokratik hukuk devleti olmanın gereği olarak bu süreçte soğukkanlı bir şekilde yoluna devam edecektir. Biz ülkemizi terörize etmek isteyenlere ve bunun üzerinden belli bir siyasi dizayn yapmak isteyenlere karşı meşruiyet çizgisini her zaman koruyacağız. Teröristler ile vatandaşlarımız arasında ki ayrımı her zaman gözeteceğiz. Hiçbir şekilde ülkemizde yaygın bir otorite boşluğu çıkarmak isteyen guruplara izin vermeyeceğiz. Bilinsin ki ister bu hükümet kurulmuş olsun ki ümidimiz budur çalışmalarımız bu yöndedir. İsterse Türkiye bir seçime gidecek olsun hangi şartta olursa olsun sadece ve sadece milletin iradesi milletin kararı egemen olacaktır. Bu açıdan bu yapılan saldırılar bizim için tedbir alınması gereken terör eylemleri bakımından önemlidir. Ama siyasi geleceğimizi tayin etmek bakımından herhangi bir etkide bulunmayacaktır"

"HİÇBİR SUÇ FAİLİ MEÇHUL KALMAYACAKTIR"

Başbakan Davutoğlu yaşanan terör olaylarından ötürü vatandaşların karamsarlığa kapılmadan iradelerini sağlam tutmalarını gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

"Türkiye'nin hiçbir köşesinde hiçbir suç faili meçhul kalmayacaktır. Buradan AK Parti teşkilatlarımızada bir mesaj iletmek istiyorum. AK Parti Türkiye'nin siyasi omurgasıdır. AK Partiye yönelik bu saldırılarla siyasi omurgayı bir yerden kırabileceğini hesaplayanlar mutlak suretle yanılacaklarını bilsinler. Bu saldırılar bizi hiçbir zaman yıldırmaz, azmimizi arttırır, şevkimizi arttırır. Türkiyenin geleceğini halkımızın istikbaline sahip çıkma kararlılığımızı arttırır. Bu saldırılarla AK Partide bir şekilde moral bozukluğuna sebebiyet vereceklerini düşünenler yanılıyorlar. Biz geçmişte bu saldırıları çok gördük. Bazen hukuki saldırılar oldu, partimizi kapatmaya çalıştılar bazen şimdi yaşandığı gibi saldırılar oldu. Seçim dönemi esnasında milletvekillerimiz saldırıya uğradı. Van'da Siirt'te ve Erzurum milletvekillerimiz saldırıya uğradı. Ama herkes gördü ki AK Parti kadroları ne olursa olsun meşruiyet çizgisinde ayrılmazlar. Ama yollarından da bir adım olsa geri dönmezler. Bir saniye olsada yürümekten ve gereğini yapmaktanda geri durmazlar bütün teşkilatlarımıza teşkilat yöneticilerimize soğukkanlı olmalarını bu tür saldırılar karşısında her zaman sergiledikleri vakur tavrı sergilemelerini rica ediyorum. AK Parti ailemize geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyorum. Biz bu yöndeki çabalarımızı arttırarak sürdüreceğiz. Hiçbir şekilde de Türkiye'de huzursuzluğun ve terörün ortaya çıkaracağı umutsuzluk atmosferinin yaygınlaştırılmasına izin vermeyeceğiz. Bir kez daha bütün İstanbul il teşkilatımıza geçmiş olsun diyorum. Her birini yürüttükleri davada sürdürdükleri vakur tavır dolayısıyla tebrik ediyorum. Vatandaşlarımıza soğukkanlı tavırlarıyla birlikte ülkelerine sahip çıkmaları yönünde ki güçlü iradelerini sürdürmelerini rica ediyorum."

Davutoğlu açıklamanın ardından Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı çevresinde İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok'tan saldırıya ilişkin bilgi aldı. Ardından Davutoğlu il başkanlığından ayrıldı.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi