Bazı Sözleşmeliler Kadro Alamayacak

26 Haziran 2013 Çarşamba 09:08

Erdoğan'ın 96 bin 500 sözleşmeli personelin kadroya geçeceğini açıklamasının ardından gözler kadro bekleyip de kapsam dışı kalanlara çevrildi.

Bazı Sözleşmeliler Kadro Alamayacak
 

Kamudaki personel rejiminin yeniden düzenlenmesine yönelik çalışma kapsamında 96 bin 500 sözleşmeli personel kadroya alınacak. Kadroya geçmeyi bekleyen fakat kapsam dışı kalan sözleşmeliler de var. İşte kapsam dışı kalan sözleşmeli personeller...

4-C’liler ve KİT’lerde çalışanlar kadrolu olamıyor

Erdoğan’ın müjdesinin  ardından gözler kadroya alınacak sözleşmelilerin kapsamına çevrildi. Zaman'ın haberine göre; belediyeler, il özel idareleri ve diğer kamu kurumlarındaki 4-B’li çalışan sözleşmeli memurlar  kadroya alınırken kadro bekleyen 4-C’liler ile TRT çalışanları kapsam dışı tutuldu. KİT’lerde çalışan yaklaşık 75 bin kişi de kadro kapsamına alınmadı. Kadro düzenlemesiyle kamudaki personel rejiminin tek statüye indirilmesi amaçlanıyor. Bu amaçla bundan sonra kamuya  sözleşmeli personel alınmayacak.

Düzenleme ile son dönemde işe alınan pek çok kişi birkaç günlük çalışma ile kadro hakkı kazanmış olacak. Kamunun memur kadrosu önemli ölçüde genişleyecek. Kamuda çalışan 200 bin sözleşmeli personel de Haziran 2011’deki seçimler öncesinde kadroya geçirilmişti. Bu son alınma birlikte yaklaşık 300 bin kişiye kadro verilmiş olacak. Kadroya alınacak sözleşmeliler, pek çok ilave haktan yararlanacak. Çakılı görev yapan sözleşmeli personele tayin hakkı verilecek. Sözleşmelilerin kadroya geçmesiyle birlikte en önemli iyileşme iş güvencesinde olacak. Her yıl sözleşme yenileyen memurlar, sözleşmelerinin uzatılmaması endişesinden kurtulacak, 657 sayılı kanunun getirdiği iş güvencesinden yararlanabilecekler. Halen pek çok alanda sözleşmeli ile kadrolu arasında farklar var. Sağlık çalışanları açısından sözleşmeli sağlık çalışanı, daha düşük döner sermaye alıyor. Vergi dilimleri kadrolu için net ücret üzerinden sözleşmelilerde ise brüt ücret üzerinden hesaplanıyor.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi