Cumhurbaşkanı Erdoğan Obama İle Görüştü

15 Kasım 2015 Pazar 12:02

Erdoğan ile Obama G20 zirvesinde görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Obama İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama görüşmesi bitti. Görüşme 68 dakika sürdi

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı.

Saat 10.40'ta başlayan görüşmenin 1 saat 10 dakika sürdü.

ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmenin ardından ilk açıklamayı yaptı. Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

G20 Zirvesi çok farklı bir dönemde, özellikle Paris'te bu terör eylemi hepimizi üzdü. Şiddetle kınadığımız bir netice olarak bu döneme damgasını vurdu.

G20 Zirvesi'ni belirlenen başlıklar altında devam ettireceğiz. Dünyadaki uluslararası terörizme karşı tavrımız keskin ifadelerle karşılığını bulacağına inanıyorum.

Terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur. Paris'teki de, Ankara'da, Antep'te, Diyarbakır'da, Suruç'ta olduğu gibi kolektif bir terörün karşısında kaldık. 

Bu terör eylemi sadece Fransız halkına karşı değil, tüm insanlığa karşıdır.

G20 Zirvesi'nde gerek iklim değişikliği, gerek mülteci meselesi, finansal, ekonomik gelişmeleri de değerlendireceğiz.

Sayın Barack'la Suriye'de DAİŞ'le olan gelişmeyi de ele aldık. Koalisyon güçleri noktasında bundan sonra atacağımız adımları değerlendirdik. Model, stratejik ortaklar olarak bundan sonraki süreçte dünya barışı için kararlılıkla devam edeceğiz.

OBAMA'DAN AÇIKLAMA

G20 küresel ekonomik konuları konuşmak için platformdur. Sayın Erdoğan'ın dediği gibi, Fransa'nın yaşadığı terör saldırıları da görüşmelere dahil olacak. Ankara'daki saldırıda olduğu gibi Fransa'daki saldırılar da bütün insanlığa karşı yapılmış saldırılardır. Başkan Hollande'a da söylediğimiz gibi, Fransa'nın arkasındayız, elimizden geleni yapacağız. 

Türkiye hem Suriye, hem Irak'ta IŞİD'le savaşma konusunda önemli koalisyon ortağı olmuştur. NATO müttefiği olarak, Türkiye çok önemli bir ortak olmuştur, Suriye'deki ortamı da gidermek için ortak olmaya devam etmektedir. 

Çok önemli toplantılarımız oldu. Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmeleri görüştük. Viyana'daki görüşmelerden bahsettik. Hem Ankara, hem Paris'teki IŞİD saldırılarını nasıl engelleyeceğimizden bahsettik. IŞİD tehdidiyle nasıl başa çıkabileceğimizi konuştuk. Türkiye ve Türkiye halkı çoğu Suriye halkından olmak üzere 2 milyonu aşkın mülteciyi barındırmaktadır. Bu çok ağır bir yüktür. Bu yükün nasıl hafifletilebileceğinden bahsettik. 

Aynı zamanda iklim değişkliği, küresel büyüme konusunda görüş alışverişinde bulunduk.

Burada Sayın Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi