İzmir'de Konyalılar Buluşması

17 Şubat 2013 Pazar 23:42

Konya Hasanşeyhliler Derneği’nin sivil toplum projelerinden biri olan "KONYALILAR BURADA" buluşmalarının 4.sü, Konyalılar Federasyonunun organizesiyle İzmir İli Karabağlar Belediyesi Çalıkuşu Kongre ve Sergi Salonunda yapıldı.

İzmir'de Konyalılar Buluşması
Moderatörlüğünü Konyalılar Federasyonu başkanı Mehmet Aydoğan'ın yaptığı hemşehri buluşmalarına katılan Konya'lı bürokratlar İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Celal Kocabaş, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ahmet Adem TEKİNAY, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Şeker, İzmir Konyalılar Vakfı (KON-VAK) başkan vekili Bilal ÖZMEN ve diğer yönetim kurulu üyeleri, İzmir Konyalılar Derneği Başkanı ve Avrasya Gazetesi sahibi Nihat Sözeri, Ege Bölgesi Konyalılar Derneği Başkanı Seyit Ali Selek, Konya Hasanşeyh Köyü Kalkındırma Derneği genel başkanı Ali Devebacak ve İzmir'de kurulu otuza yakın Konya'lı köy ve kasaba derneklerinin başkan ve üyeleri ile bazı sivil toplum kuruluşları gecenin onur konuklarıydı.

Program etkinliğinde konuşan Prof.Dr. Ahmet Adem TEKİNAY "Mernis sayıları, tapu malikliği ve ekonomik güçleri ile İzmir'de yaşayan Konyalıların kent yönetimine ortak olmaları gerektiğini; Konyalıların bunu çoktan hak ettiğini söyledi. Bunu başarabilmek için kent nüfusu üzerinde ciddi bir akademik araştırmanın yapılması, Konyalı gençlerin, iş adamlarının, bürokrat ve siyasetcilerinin tespit edilmesinin zorunlu olduğunu, tespitler yapıldıktan sonra sivil toplum kuruluşlarının çabaları ile tek çatı altında güçlerini birleştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Kurumsallaşma olmadan bunun asla başarılamayacağının altını çizdi.

Konyalılar Federasyonu başkanı Mehmet Aydoğan "Kurumsallaşmaya önem veriyoruz. Bu konuda ciddi çalışmalarımız var. Bürokratlardan, akademisyenlerden ve bilgiye vakıf hemşehrilerimizden oluşan bir danışma kurulu kurduk. Bunu daha da geliştireceğiz. Konfed'in altında çalışacak kadın ve gençlik kolları yapılanmasını bitirmek üzereyiz. Konfederasyon çalışmalarımız da hızla sürmektedir. 17 Mart'ta İzmir İli Karabağlar İlçesi Bozyaka Günaltay'da bulunan kapalı pazar yerinde çok büyük bir şölen düzenlediklerini, mehter, semazen ve sürpriz birçok sanatçının ve çeşitli ikramların yer alacağı bu şölene tüm Konyalı hemşehrilerimizin mutlaka katılmalarını istiyorum. Burada gücümüzü hem kendimiz, hem de İzmir görecek."Dedi.Konya Hasanşeyhliler Derneği genel başkanı Ali Devebacak "Bu hemşehri buluşmalarını biz başlattık, Konyalılar Federasyonu sürdürüyor ve biz bundan keyif alıyoruz. Bölünmenin, nemelazımcı ve bencil olmanın ülkeye ve kentlerimizin gelişmesine engel olduğunu, bunu Mevlana ruhu ile aşmamız, uyanık ve birlik içinde olmamız gerekli. Bu bağlamda İzmir'de yaşayan Konyalıların birlikteliği adına derneğimiz Konyalılar Federasyonuna (Konfed) ciddi katkılar koymaktadır." diyerek Konyalıların tek çatı altında birleşmelerinin zorunlu olduğunu, hemşehri buluşmalarının her ayın 15'nde tekrarlanarak süreceğini ifade etti.

Dördüncüsü gerçekleşen hemşehri buluşmalarında Konyalılık ruhu, siyasi ve ekonomik anlamda işbirliği ve birlikte hareket etme gibi konularda görüş birliğine varılarak önemli kararların alındığı gecede, misafir sanatçı olarak sahne alan Konya yöresinin ünlü türkücüsü Rıza Konyalı, söylediği türküler ve yaptığı esprili konuşmalar ile katılımcılara hoş bir gün yaşattı.

konyahaberler.com


banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi