Türkiye asker gönderiyor

13 Mart 2014 Perşembe 11:49

Türkiye, Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın istişareleri sonrası bu ülkeye asker gönderme içinprensipte yeşil ışık yaktı.

Türkiye asker gönderiyor
 Türkiye, Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın istişareleri sonrası Orta Afrika Cumhuriyeti'ne asker göndermeye prensipte yeşil ışık yaktı.

Kısa süre önce Dışişleri Bakanlığı Afrika Genel Müdürü Büyükelçi Hulusi Kılıç başkanlığında sivil ve askeri yetkililerden oluşan heyetin OAC’ye yaptığı ziyaret sonrası hazırlanan rapor doğrultusunda Genelkurmay Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı arasında yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Bu çalışma sırasında, OAC’de 2 bine yakın asker bulunduran Fransa ile TürkiyeGenelkurmay Başkanlıkları arasında da bir dizi toplantı yapıldı. 

Bu toplantılarda Türkiye’nin askeri olarak hangi katkıları yapabileceğine dair fikir alışverişinde bulunuldu.

Tüm bu çalışmalardan sonra prensipte Türkiye’nin OAC’ye gönderilecek insani yardımları organize etme, güvenlik güçlerini eğitme ve ülke içinde asayişin sağlanmasına katkı yapabileceği uygun bulundu.

Türkiye’nin ilk etapta OAC’ye bir tim asker göndermesi planlanıyor. Türk askerinin ne zaman OAC’ye gideceği bundan sonra AB ile yürütülecek görüşmeler sonunda netleşecek.

Bugün Türkiye’ye gelmesi beklenen Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın Afrika’dan sorumlu yetkisiyle de konu ayrıntılı şekilde görüşülecek.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, yaklaşık bir ay önce AB, Türkiye’ye bir mektup göndererek OAC’de görevlendireceği AB’nin askeri misyonuna katkı yapmasını istemişti. Bu talebin değerlendirileceğini söyleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu;

“İster AB, ister Afrika Birliği veya İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından oradaki katliamları durdurmaya yönelik ne tür çalışmalar yapılırsa, biz de elimizden gelen katkıyı yaparız” demişti.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi