Türkiye'ye 3 milyar euro

29 Kasım 2015 Pazar 22:30

Brüksel'de düzenlenen zirvede, mülteciler için Türkiye'ye Avrupa Birliği tarafından 3 milyar euro maddi destek sağlanmasına karar verildi. Bu arada AB ile Türkiye arasında her sene iki zirve yapılacak.

Türkiye'ye 3 milyar euro
 Avrupa Birliği, sığınmacı akınıyla ilgili Türkiye'ye 3 milyar euro'luk maddi destek sağlayacak. Ayrıca AB ile Türkiye arasında her sene iki zirve yapılmasına karar verildi.

Türkiye'nin üyelik sürecinin yeniden canlandırılması, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesi ve sığınmacılar krizinin görüşüldüğü AB-Türkiye Zirvesi sona erdi.

Zirve sonrası Davutoğlu, Tusk ve Junker kameralar karşısına geçti. 
İlk olarak söz alan Tusk, sığınmacı akınıyla ilgili Türkiye'ye 3 milyar Euro verileceğini söyledi. 

HER SENE İKİ ZİRVE

Davutoğlu ise konuşmasında "Her sene iki zirve yapılmasına karar verdik, katılım sürecini hızlandıracağız, canlandıracağız" dedi. Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada 3 milyar euro Türkiye'ye verilmemektedir. Burada esas olan yükü paylaşmaktır. Savaşın kurbanlarına Türkiye yardımcı olmaya devam edecektir. İstikrarsızlıkları çözmek için omuz omuza duracağız.

JUNKER: VİZE SERBESTİSİ İÇİN YAPILACAKLAR VAR

Jean-Claude Juncker ise vize serbestisine ilişkin "Öncelikle yapılması gereken şeyler var. Bütün gereklilikler sağlanırsa, vize serbestisi 2016 sonbaharında gerçekleşebilir" dedi.

Davutoğlu ise konuyla ilgili şunları söyledi: "Vize serbestisi konusunda bir takvim ortaya kondu. (2016 yılının) mart ayında ilk rapor, haziran ayında geri kabul anlaşmasının uygulanması ve ekim ayında da vize muafiyetinin devreye girmesi. Bunun için bizim yapacaklarımız da var AB'nin de yapacakları var."

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi