Ramazanda susuzluğu neler giderir?

25 Haziran 2015 Perşembe 22:38

Ramazan ayının yaz ayına denk gelmesi, serinleten ve susuzluğu gideren gıdaları da gündeme getiriyor.

Ramazanda susuzluğu neler giderir?
 Sahurda tüketilecek bazı besinler sayesinde, oruç tutarken susuzluğu minimuma indirmek mümkün hale geliyor.

SUSUZLUĞU EN AZA İNDİRMEK MÜMKÜN

Oruç tutacak olanların zorlanmamaları için serinleten gıdalar almaları gerekiyor. Sahurda tüketilecek bazı gıdalar sayesinde, oruç tutarken susuzluğu en aza indirmek mümkün. Uzmanlar, iftarda ve sahurda bol bol su tüketilmesi ve hafif besinler alınmasını öneriyor.

Oruç tutacakların susuzluğunu giderecek olan bazı gıdalar ise şu şekilde;

ŞEFTALİ KOMPOSTOSU

Dilimlenmiş şeftali, suda kaynatılarak özü çıkartılır. Daha sonra süzülerek buzdolabında soğutulur. Ekstra şeker ilave etmemek gerekiyor. Sahurda içilecek şeftali kompostosu, mide ve bağırsakları düzenlediği gibi, susuzluğu da giderecek besinlerin başında geliyor.

MEYAN ŞERBETİ

Meyan kökleri, akan suda az bir süre yıkanarak tozlarından arındırılır. Rengini ve tadını vermesi için temiz bir tülbende sarılarak tencereye konulan iki litre suyun içine bırakılır.

3-4 saat burada bekletilen meyan kökleri, tencerenin içinden çıkartılır. Konulan meyan miktarı ve istenen dem seviyesi, bekleme süresini belirler. Ancak demli olması halinde su eklenerek açılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sıcak havalarda gazlı içeceklerin yerine tercih edilmesi gereken ve susuzluğu gün boyu gideren ender içeceklerden bir tanesi.

DOMATES, YOĞURT VE YULAF EZMESİ

Yüzde 95 oranında su içeren domates, susuzluğu gideren besinlerin başında geliyor. Domateste bol miktarda magnezyum, potasyum ve kalsiyum ve lif bulunuyor. Bunun yanı sıra evde yapılmış olan doğal yoğurt da susuzluğu gidererek, gün içerisinde rahat olmanızı sağlar. Yulaf ezmesi de hem doyurucu hem de susuzluğu giderici olarak kullanılıyor. Yulaf, yoğurt, kefir veya süt ile karıştırılarak tüketilirse daha da doyurucu ve besleyici oluyor.

HURMA

Hurma bol miktarda içerdiği potasyum, magnezyum ve demir sayesinde bol mineralli bir yemiş. Spor yapanların harcadıkları enerjiyi hızlı bir şekilde yeniden almaları için kullanılan hurmanın, Ramazan ayında iftarda olduğu kadar, sahurda da tüketilmesi öneriliyor. Çöl meyvesi olan hurma, gün boyunca susuzluğu gidermekte büyük öneme sahip.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi