Doğum Sigortası Nedir?

Doğrum sigortası nedir, nasıl yapılır, faydası nelerdir, kimler yaptırmalı ? İşte doğum sigortasıyla ilgili bilinmesi gerekenler..
Doğum Sigortası Nedir?
Kayıt Tarihi: 24.08.2016 18:34 - Son Güncelleme: 12.04.2024 04:50
YAZI
A
 Doğum Sigortası Neden yaptırmalıyım?

Eğer bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız  bu yazı tam da size göre .

Kendinizi ve doğacak olan bebeğinizi güvende hissedeceğiniz bir sağlık kuruluşunda yüksek maliyetlerden etkilenmeden doğum yapmak sizin de hakkınız.

Doğum denilince akla sadece doğumu sonlandırma işlemi geliyor ancak durum sadece bundan ibaret değil. Doğum için maliyet oluşturan unsurlar hamile kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren 9 ay boyunca devam ediyor.

Rutin kontrollerinizi yaptıracağınız bu dönemde bakalım neler sizi bekliyor.

Daha iyi anlaşılabilmesi için örneklendirelim. (rakamlar örnek amaçlı verilmiştir gerçek değildir)

Doktor muayene 100 TL Acıbadem Sigorta indirimli fiyatı 60 TL sizin ödeyeceğiniz rakam 60 TL‘nin % 20 ‘si olan 12 TL‘dir. Doğum poliçesini satın aldığınız ücret kadar poliçenizi kullanırken ödeyeceğiniz rakam da sizin cebinizden çıkacak rakam olduğu için bu detay çok önemlidir!!!

9 aylık periyodik dönem

İlk doktor muayenesinde 6-12 hafta aralığında gebelikle ilgili rutin kan tahlili verirsiniz. Doktor ve tahlilleri anlaşmalı hastanemizde yaptırırsanız indirimli fiyatlardan faydalanmış olursunuz.

  • Bebeğin  7- 8 haftalık döneminde kalp atışlarını duymaya başlarsınız.
  • Bebeğin 11-14 hafta aralığında doktor muayenesinde ikili tarama testi yaptıracaksınız.
  • Bebeğin 16-18 hafta aralığında gideceği yeni muayenede üçlü tarama testi sizi bekliyor olacak.
  • Bebeğin 20-23 hafta aralığında detaylı ultrason incelemesi yapılır riski olmayan bir gebelikte. Bu ultrasonla bebeğin fiziksel gelişiminde bir problem var mı o kontrol edilir.(SGK bu işlemi karşılamayacaktır)
  • Bebeğin 24-26 hafta aralığında şeker şeker tarama testi yapılabilir.
  • Bebeğin 24-28 hafta aralığında farklı testlerle araştırılır.
  • Bebeğin 35-40 hafta aralığında NST (Nonstres Test )yapılır.Bu test fetusun normal seyri içinde olduğunu anlamamıza yardımcı olur.

Şu ana kadar ayda bir kez olan doktor muayeneleri en son haftaya doğu sıkılaşmaya başlayacak  20 günde bir 10 günde bir 7 günde bire inecektir. Bu süre içinde NTS ile bebeğin kalp atışlarını kontrol edeceksiniz.

Bebeğinizi titizlikle koruduğunuzu biliyoruz ancak sizin elinizde olmayan beklenmeyen durumlarla karşı karıya kalma riskiniz var. Hastanede doğum öncesi tıbbi gereklilik gösteren yatışınız olabilir (ikiz bebek, hamileliğe bağlı aşırı mide bulantıları, hamileliğe bağlı tansiyon, şeker ve tiroid v.b)

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alacağınız bu dönemde doktorunuzla birlikte doğumun normal yada sezeryan mı epidural yada genel anestezi mi olduğuna karar vereceksiniz.

Ayrıca Doğum sigortanıza ek primle dahil edebileceğiniz yeni doğan bebek teminatı ile yeni doğan bebek testlerinini (kan grubu belirleme, drek coomlos, neoatal TSH, metabolik tarama, bilurubin, işitme testi, Hepatit B aşısı yeni doğan bebek muayenesini karşılaşabilir ödemesini taksit taksit ödersiniz.
ETİKETLER:
Nöbetçi Eczane

Benzer Haberler

Kategorideki Diğer Haberler