Hayvanları hiçe sayan kanun, Konya'da protesto edildi

16 Şubat 2014 Pazar 16:30

Konya’da sosyal medya üzerinden organize olan yaklaşık 50 kişilik bir grup gönüllü hayvansever Eskişehir’de kedisini bıçaklayarak işkenceyle öldüren üniversite öğrencisinin ceza almadan serbest bırakılmasını protesto etti. Gönüllüler, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ‘kabahatler’ kapsamından çıkarılıp Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmasını istedi.

Hayvanları hiçe sayan kanun, Konya'da protesto edildi
 Gedavet Parkı’nda ellerinde döviz ve pankartlarla bir araya gelen hayvanseverler Eskişehir’de yaşanan olayı kınadı. Grup adına basın açıklaması yapan Gonca Cansoy, “Bu cani katil hiçbir ceza almadan serbest bırakılmıştır. Bugün burada ve Türkiye’nin dört bir yanında merhamet ve vicdan taşıyan binlerce kişi bu vahşeti kınamak ve tek ses olarak ‘Kedi katili serbest niçin’ diye sormak için bir araya geldi” dedi.

Hayvanseverlerden Serdar Arı, “Biz Türkiye’deki hayvan hakları savunucuları, hayvanlara vahşet ve işkence uygulayanların Kabahatler Kanunu çerçevesinde sadece idari para cezası ile cezalandırılmasına, yaygın bir şekilde hayvanlara yapılan şiddet olaylarına devlet kurumlarının seyirci kalmasına karşıyız” diye konuştu.Kendi kedisinin de başkaları tarafından vahşice öldürüldüğünü öne süren Ayşenur Sevinç, “O kediye bunu yapabilecek kadar cani olan birisi aynı şeyi bana, kardeşime ve tüm kedilere uygulayabilir, hatta yarın aynı şeyi çocuğuna da yapabilir. Yetkililerin ve tüm insanların hayvanlara merhamet etmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

Gönüllülerden Seval korkmaz ise “Sadece bir araya gelip sesimizi duyurmamız gerekiyor. Onlar için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Biz aramızda bir tabir kullanırız. Hayvanların ağızları var dilleri yoktur. Onlara sahip çıkmamız gerek” ifadelerini kullandı.
Basın açıklamasının ardından hayvanseverler okudukları marşın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi