Mısır'daki idam kararları Kültürparkta protesto edildi

29 Nisan 2014 Salı 10:37

Konya’da sivil toplum kuruluşları üyeleri, Mısır’daki idam kararlarına tepki gösterdi.

Mısır'daki idam kararları Kültürparkta protesto edildi
 

Kültürpark’ta toplanan grup adına basın açıklaması yapan İHH ve AYDER gönüllüsü Veli Malkır, “Türkiye’de bir ağacın kesilmesi ya da Twitter’ın kapatılmasına gösterdiği sertlikte Mısır’daki idamlara eleştiri getirmesi beklenen Batılı ülkeler ikiyüzlü yaklaşımları ile bir kez daha sınıfta kalmışlardır. Demokratik değerler üzerine inşa edildiği iddiasındaki Batı, Mısır’da darbe olduğunda ses çıkarmadığı gibi, üstelik darbecilere siyasi ve ekonomik kredi açmış, Müslümanlar söz konusu olduğunda demokratik değerleri çiğneyebileceğini göstermiştir” dedi. 

Kültürpark’ta toplanan kişilerin az sayıda olsalar bile Mısır’da etki uyandıracağını söyleyen Mısırlı gazeteci Ahmed Süleyman ise, “Kardeşlerim sizlere şunları söylemek istiyorum; şu an sizin burada toplanmış olduğunuz alan yaşadığınız şehirlerden küçük bir alan olabilir. Sizi şu an bu şehirdeki bütün insanlar görmüyor, hissetmiyor, işitmiyor olabilir. Ama şunu bilin ki sizin burada oluşunuzu ve bir arada olmanızı Mısırlı kardeşlerim görecekler ve sizden haberdar olacaklardır. Sizin burada sayınız az dahi olsa burada bulunuşunuz, varoluşunuz, Mısır’da darbeye karşı direnenleri daha güçlü hale getirerek, onların maneviyatlarına, morallerine katkı sağlayacak ve Sisi ve yandaşlarını da perişan edecektir. Onların sizi kıskanmalarına, sizin bu toplantılarınızdan öfke duymasına vesile olacaktır. Darbeciler ellerindeki bütün imkanları kullanarak Mısırlı halka zulüm ediyorlar. Ben buradan şunu da söylemek istiyorum. Onların bu zulümleri kağıt üzerinde bir mürekkep olarak kalmayacak. Şuna da inanıyorum ki bu yapılanlar onların yanına kar kalmayacak ve Müslümanlar inşallah galip geleceklerdir” diye konuştu. Katliamları kanunları kendi çıkarları doğrultusunda kullanarak gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyleyen Eğitim Birsen Konya Şube Başkanı Latif Selvi, “Darbeciler Batılı güçler tarafından cesaretlendirilerek, konuyu yargı süreçlerine taşıdılar. Sanki ortalıkta hukuk sistemi varmış gibi. Ortalıkta hukuk falan yok, kanunlar kullanılarak katliamlar hukuk yoluyla gerçekleştirilmek isteniyor. Bunun için de 529 kardeşimizin 37’sinin idamını onayladılar ve 683 kardeşimizle ilgili idam cezası verdiler. Bunlar daha da devam edecek. Çünkü bunlar katil, bunlar öldürmekten başka bir şey bilmezler, bunların ağa babaları yanlarında bulunan İsrail’dir. Yıllar boyu kan dökmekten çekinmeyen hainler, bunlarda o hainlerin işbirlikçileridir” dedi. 

Selvi, “Buradan şunu sesleniyoruz, insan hakları savunuculuğu yaptığını iddia edenler, ey İnsan Hakları Örgütleri hani siz demiyor muydunuz, ne kadar suçlu olursa olsun biz idama karşıyız. Burada yüzlerce insanlar idam ediliyor” diyerek insan hakları örgütlerine seslendi.
Basın toplantısının hemen ardından yapılan dualar sonrası grup olaysız şekilde dağıldı.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi