18 Kişi Ölmüştü! Konya'da 16 Yıl Süren Davada Karar Çıktı

Konya'nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar Mahallesi'nde, 'Süleymancılar' olarak bilinen cemaate ait yurt binasının 2008 yılında çökmesi sonucu 18 kişinin ölmesiyle ilgili davada yeniden karar çıktı.
18 Kişi Ölmüştü! Konya'da 16 Yıl Süren Davada Karar Çıktı
Kayıt Tarihi: 18.04.2024 15:19 - Son Güncelleme: 28.05.2024 17:45
YAZI
A

Konya'nın Taşkent ilçesi Balcılar Mahallesi'nde, 'Süleymancılar' olarak bilinen cemaate ait yurt binasında 1 Ağustos 2008'de yaşanan olayda, sabah namazına kalkan bir öğrencinin elektrik düğmesine basmasıyla patlama meydana geldi.

LPG tankından sızan gazın neden olduğu patlamanın şiddetiyle 3 katlı yurt binası yıkıldı. Olayda, 1 eğitmen ve 17 yatılı öğrenci öldü, 29 öğrenci de yaralandı.

Olayın ardından yurt müdürü Hüseyin Çömlek, dernek ve yurt temsilcileri Mehmet Semerci ve Mehmet Göktaş, jandarma tarafından gözaltına alındı. Mehmet Göktaş ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Hüseyin Çömlek ve Mehmet Semerci ise tutuklandı. Kısa bir süre sonra Çömlek ve Semerci de tutuksuz yargılanmak üzere tahliye oldu.

İlk Yargılama 9 Yıl Sürdü

Konya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2'si kadın eğitmen, 6'sı dernek ve yurt sorumlusu, 3'ü de LPG tankını kuran ve gaz dolumu yapan şirket sorumluları olmak üzere toplam 11 kişi hakkında 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olma' suçundan dava açıldı. 14 Şubat 2017'deki karar duruşmasında yurt müdürü Hüseyin Çömlekçi 10 yıl, LPG şirketinin montaja uygunluk onayını veren yetkilisi İzzet Yanık ile teknik destek sorumlusu İbrahim Yılmaz 7'şer yıl 6'şar ay hapis cezası aldı. Diğer sanıklar dernek ve yurt yöneticilerinden Mümin Eğilmez, Hasan Kosalak, Ahmet Akdede, Mehmet Semerci, Mehmet Göktaş, Abdullah Bostancı, İlhan Biçici ve Ahmet Türkyılmaz beraat etti.

Karar 5 Yıl Sonra Yargıtay Tarafından Bozuldu

Kararın ardından Yargıtay 12'nci Ceza Dairesi, 5 yıl süren incelemenin ardından yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay, sanıkların her birinin kendi sorumlulukları ve taksirli davranışlarına göre yargılanmasına karar vererek dosyayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi.

3 Sanığa Ceza 8 Sanığa Beraat

Konya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanan davada LPG şirketinin avukatlarının itirazları üzerine daha önce yargılanan tekniker İbrahim Yılmaz yerine, sorumlunun şirketin mali işler çalışanı Oğuz Cengiz olduğu beyan edildi.

Toplam 16 yıl süren yargılama sonucunda 19 Mart 2024'te, yurt müdürü Hüseyin Çömlek'e 15 yıl, LPG şirketinin bölge müdürü İzzet Yanık'a 10 yıl, şirketin mali işler çalışanı Oğuz Cengiz'e 10 yıl hapis cezası verildi. Diğer 8 sanık ise beraat etti.

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nöbetçi Eczane

Kategorideki Diğer Haberler