Kelime Oyunlarına Son! Etiketlere Standart Geliyor

Kelime oyunlarıyla vatandaşı kandıran gıda şirketlerine kötü haber. Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı, ürün etiketlerinde yeni bir düzenlemeye gidildiğini duyurdu. Amaçlarının tüketiciyi korumak olduğunu söyleyen Yumaklı, "İçeriğinde çilek yerine sadece çilek aroması olan bir üründe çilek görseli kullanılamayacak" dedi
Kelime Oyunlarına Son! Etiketlere Standart Geliyor
Kayıt Tarihi: 25.02.2024 01:18 - Son Güncelleme: 21.04.2024 18:32
YAZI
A

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tüketicileri korumak için gıda etiketlerine yeni düzenleme getirdiklerini söyledi. Yumaklı, "Örneğin muz aromalı süte muzlu süt yazılamayacak, görsel eklenemeyecek. Bitkisel margarinde tereyağı keyfi veya tereyağı lezzeti ifadelerine kesinlikle müsaade edilmeyecek" dedi.

Yanıltıcı Görseller Kullanılamayacak

Yumaklı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Gıdanın adı artık tüketicinin rafta ilk bakışta göreceği yere, aynı punto aynı sitil ve karakterde yazılacak. Gıda etiketlerinde yanıltıcı görseller kullanılmasına müsaade edilmeyecek. İçeriğinde çilek yerine sadece çilek aroması olan bir üründe çilek görseli kullanılamayacak. İçinde muz aroması olan bir sütte muzlu süt yerine muz aromalı süt yazacak.

Benzetmelere İzin Verilmeyecek

Tüketiciler tarafından birbiriyle karıştırılabilecek, birbirine benzeyen gıdalarda, "... tadında", "... lezzeti", "...keyfi" gibi ifadelere izin verilmeyecek. Örneğin, bitkisel margarinde tereyağı keyfi veya tereyağı lezzeti ifadelerine kesinlikle müsaade edilmeyecek. Bitkisel yağlı, sütlü buz olan ürünler, dondurmaymış gibi ya da dondurmayı çağrıştırıcı, dondurma keyfi, dondurma lezzeti gibi ifadelerle satılamayacak.

Vatandaşa Önemli Çağrı

Gıda güvenilirliğinin, insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da çalışmalarımızı aynı inanç ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Halkımızı da gönüllü gıda denetçisi olmaya davet ediyorum."

1,3 Milyondan Fazla Gıda Denetimi Yapıldı

2023'de toplam 1,3 milyondan fazla gıda kontrolü gerçekleştirdiklerini söyleyen Yumaklı, "Gıda işletmelerine yaklaşık 19 bin adet idari para cezası uyguladık. Yaklaşık 578 milyon lira idari para cezası kestik. 255 işletme hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca sektörlerin hepsine ayrı ayrı odaklandığımız Eş Zamanlı Sektörel Denetim Programlarımızı uyguladık. 2024'te de kontrol ve denetimlerimiz artarak devam edecek" ifadelerini kullandı.  

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nöbetçi Eczane

Kategorideki Diğer Haberler