Asgari Ücretin %40'ını Devlet Karşılayacak

30 Aralık 2015 Çarşamba 11:00

Asgari ücret zammı 2016 için yeni bir gelişme yaşanıyor. Asgari ücret zammı son durum hakkında bilgi veren Çalışma Bakanı Soylu maliyetin yüzde 40'ı devletin karşılayacağını açıkladı.

Asgari Ücretin %40'ını Devlet Karşılayacak
 Asgari ücret ne zaman 1300 lira olacak, Asgari ücret zammı 2016 son durum ne sorularının yanıtını merak edenlere için yeni bir gelişme yaşanıyor.

Asgari ücretin işveren üzerinde yaratacağı maliyet için hükümet harekete geçti. Asgari ücrete yapılacak zammın işverene maliyetinin ne kadarını devletin üstleneceğine yönelik hesaplamalar tamamlandı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMININ YÜZDE 40'I

Yeni yılda 1300 TL’ye yükselecek asgari ücretteki artış 274 TL ek maliyet yaratacak. Artışın yarattığı maliyetin yüzde 40'ını devlet karşılayacak. Ücretteki günlük 3,67 TL'lik maliyeti devlet sağlayacak. Vergi ve SGK priminde indirimle işverene destek sağlanacak.

SÜLEYMAN SOYLU ASGARİ ÜCRET SON AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, devlet olarak 2016 yılı için asgari ücrette artan maliyetleri karşılamak amacıyla her bir çalışan için 110 lira destek verilmesi konusunda karar aldıklarını  ifade etti.

Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Maliyetin yüzde 40’ını karşılamayı düşünüyoruz.  Asgari ücretin 1300 lira olarak belirlenmeseydi, 2016 için konuşacağımız rakam 6+5 olacaktı. Bu da 1100 lira olacaktı. Brüt asgari ücretten geri adım atmak söz konusu değil. Yüzde 40'lık maliyet desteğini Meclis'e sunuyoruz. 

HDP'YE ASGARİ ÜCRET ELEŞTİRİSİ

Asgari ücrete devlet teşviği düzenlemesinin dün gece Meclis gündemine alındığını ve muhalefet partileriyle Danışma Kurulu toplantısı yapıldığını da açıklayan Soylu, HDP'ye yüklendi.

Toplantıda 3 partinin de düzenlemeye destek vermesine karşın HDP'nin toplantı sonrası farklı açıklamalar yapmasını eleştiren Soylu, "HDP, asgari ücreti de hendeğe atmak istiyor. Önerimize destek veren CHP ve MHP'ye teşekkür ediyoruz" diye konuştu. 

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN 1300 LİRA OLACAK?

Soylu, asgari ücret tespit komisyonunda bugün itibariyle görüşmelerin tamamlanmasını beklediklerini açıklayarak, bugün saat 15.00'de nihai kararı bildirmek için açıklama yapacaklarının altını çizdi.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi