Gül Yasayı Onayladı-Kadro Bekleyenlere Müjde

27 Şubat 2014 Perşembe 11:47

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün onayladığı torba yasayla kadro bekleyenlere büyük umut oldu.

Gül Yasayı Onayladı-Kadro Bekleyenlere Müjde
 Onaylanan yasayla AFAD için 6 bin 511, İçişleri Bakanlığı için ise 1.967 yeni kadro açıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün onayladığı torba yasayla kadro bekleyenlere büyük umut oldu. 

Kadro Açılan Memurluklar  (Torba Yasası'yla Memurlara Büyük Müjde)

Onaylanan yasayla AFAD için 6 bin 511, İçişleri Bakanlığı için ise 1.967 yeni kadro açıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün onayladığı torba yasayla kadro bekleyenlere büyük umut oldu. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün onayladığı torba yasayla, engelli çocuğu bulunan memur ve askerlere yılda 10 gün mazeret izni verilmesi, sahipleri tarafından alınmayan KEY alacaklarının 5 yıl sonra Hazine'ye kalması yönündeki düzenlemeler getirildi. Yasa, kamuya 11 bin 712 personel alımının da yolunu açıyor.

En büyük alım ise Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'na AFAD) yapılacak. AFAD için 6 bin 511 kadro ihdas edildi. Köşk'ün onayladığı yasayla şu düzenlemeler geliyor:

YENİ KADROLAR AÇILDI: Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na 6 bin 511, İçişleri Bakanlığı'na 1.967, Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne 160, Gençlik Ve Spor Bakanlığı'na 53, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na 11, Spor Genel Müdürlüğü'ne de 10 kadro ihdas edildi.

MEMURA 10 GÜN MAZERET İZNİ: Memur, subay, astsubay ve uzman erbaşlara, en az yüzde 70 oranında engelli veya hasta çocuğu olanlara, hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar mazeret izni verilecek.

HİLECİYE CEZA: Tüm acil çağrıları karşılamak, sevk ve koordinasyonunu sağlamak üzere büyükşehir belediyesi bulunan illerde, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı bünyesinde, diğer illerde ise valilikler bünyesinde 112 Acil Çağrı Merkezleri kurulacak. 112 Acil Çağrı Merkezi'ni asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere Kabahatler Kanunu'na göre il valileri tarafından 250 lira idari para cezası verilecek. Tekrarı halinde bu ceza iki katı olarak uygulanacak.

3 BİN UZMAN ERBAŞ ALINACAK:Yeni torba yasa ile silahlı kuvvetler için de kadro açıldı. Buna göre Jandarma Genel Komutanlığı'na ayrılan uzman erbaş kadrosu 3 bin kişi daha artırılacak.

YAŞLILARA HER AY HARÇLIK: Sosyal Hizmetler Kanunu hükümlerine göre, yaşlılara her ay harçlık ödenecek. Harçlık ödenenler muhtaç olarak kabul edilemeyecek ve kendilerine, '65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun'a göre aylık
bağlanmayacak.

KEY ALACAĞINA 5 YIL SÜRE: Konut Edindirme Yardımı (KEY) Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun'da yapılan değişiklikle, ilamlar sonucunda talep edilmeyen alacaklar, Resmi Gazete'de yayımlanan son listenin ilan tarihinden 5 yıl sonra, Hazine'ye irad olarak kaydedilecek. Alacaklılar için böylece 5 yıllık süre verilecek.

Milliyet

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi