İŞKUR En Çok Aranan Meslekleri Açıkladı

18 Eylül 2013 Çarşamba 14:01

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, yaptığı açıklamada işverenlerin en çok aradığı meslekleri sıraladı. İşte en çok aranan meslekler...

İŞKUR En Çok Aranan Meslekleri Açıkladı
 

Nusret Yazıcı, işverenlerin en çok dikiş makinesi operatörü, satış danışmanı, kaynakçı, garson ve tornacıbulamadığını bildirdi.

Yazıcı, yaptığı açıklamada, mayıs-haziran döneminde işverenlerle yüz yüze görüşülerek yaptıkları araştırma ile işgücü piyasasında en fazla ihtiyaç duyulan meslekleri belirlediklerini bildirdi.

81 ilde 10 ve daha fazla kişi istihdam eden 100 bin 852 işyerinde gerçekleştirilen araştırmada 2013'ün ilk 6 ayına ilişkin işgücü piyasası verilerinin derlendiğini dile getiren Yazıcı, "İşverenlerimiz en çok dikiş makinesi operatörü, satış danışmanı, kaynakçı, garson ve tornacı mesleklerinde eleman bulamıyorlar. Türkiye genelinde ilk 6 ayda 340 bin kişinin temininde güçlük çekildiğini tespit ettik" ifadesini kullandı. 

Bu mesleklerde eleman bulunamamasının en önemli sebebinin mesleki nitelik ve beceri eksikliği olduğuna işaret eden Yazıcı, İŞKUR'un mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarıyla bu eksikliği gidermek için çalışmalarını sürdüreceğini vurguladı. Yazıcı, " Eleman temininde güçlük çektiğini belirten işverenlerin yüzde 60'ı buna sebep olarak ilgili meslekte aradığı düzeyde niteliğe ve beceriye sahipeleman bulunamamasını gerekçe gösteriyor. Biz, bu mesleklerde eleman bulamayan tüm işverenlerimizi Kurumumuza bekliyoruz. Gerek mesleki eğitim kurslarımız gerekse de işbaşı eğitim programlarımızla bu açığı kapatmaya hazırız" değerlendirmesi yaptı. 

Başta imalat olmak üzere toptan perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde açık iş oranının yüksek olduğuna dikkati çeken Yazıcı, tespit edilen 258 bin 82 kişilik açık işin yüzde 44'ünün imalat sektöründe olduğunu, bu sektördeki her 95 çalışanın yanında 5 kişiye daha ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. 

AA

banner67

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ismail 7 yıl önce yorumlandı

beceri eksikliğiyle alakası yok bence konya esnafı elemanın hakkını hiçbirzaman wermediği için eleman bulamıyor onun için bırakıyor herkez mesleğini patronlar işçinin mesaisinden sigortasından izin günlerinden kısacası bütün haklarını çalma peşinde böyle oldukça kimse tornada çalışmaz yani ama kimse arkasını araştırmıyo iş yeri sahibi kafasına göre at koşturuyor çok ayıp yani

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hamza 7 yıl önce yorumlandı

saglık denince aklıma saglıksız ilişkiler ve saglıksız insanlar geliyor.konyada yaşayanlar bilir büyük bir yolsuzluk haksız kazanç saglama ve devleti soyma davası vardı okyanus davası olarak bilinir bu davadan ceza alan numune hastanesi idarecileri hala aynı görevlerine devam ediyorlar ve aynı şekilde devleti soymaya devam ediyorlar müdür ve müdür yardımcısı görevlerine devam ediyorlar.saglık sen sendikası altında çetelenen bu insanlar hem akp ye hemde devlete zarar veriyorlar ilğillilerin dikkatine

0 Kişi beğendi.
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi