KONESOB'dan Bağ-Kur Ödemelerine İndirim Talebi

15 Aralık 2015 Salı 10:50

Yeni yılda asgari ücrete yapılacak zam ile birlikte Bağ-Kur prim ödemelerine de yansıyacak artışa esnaf tarafından indirim talebi geldi.

KONESOB'dan Bağ-Kur Ödemelerine İndirim Talebi
 Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, asgari ücretin artışıyla birlikte Bağ-Kur prim ödemelerine yansıyacak artışın esnafa artı bir yük getireceğini belirterek, indirim talep etti.

Karamercan, “Bilindiği üzere asgari ücret bin 300 TL olacak. Ayın birinden itibaren bu geçerli oluyor. İşverenlerin Bağ-Kur prim ödemeleri de otomatikman yükselecek. Yani biz şu anda yüzde 35 civarında ödeme yapıyoruz. Bu yükseldiği zaman ortalama 400 TL civarındaki prim ödememiz 620 lirayı bulacak. Buradan Sayın Başbakanımızdan, Bakanımızdan Bağ-Kur primlerinde esnaflarımıza, işverenlerimize ödemede zorluk çekiyorlar indirim talep ediyoruz. Başbakanımız taleplerimizi yerinde görüp Bağ-Kur primlerinde bir indirim yaparsa rahatlayacağız. Çoğu işverenlerimiz primlerini bile şuan ödeyemiyor” dedi.

Yapılacak prim artışlarıyla ilgili konuşan işverenlerde indirim taleplerini dile getirdi. Pastane işleten Paşa Korkmaz, “Hükümetimizden de, Sayın Başbakanımızdan da bu konuda bizlere esnaf olarak yardımlarını talep ediyoruz. İndirilmesini, primlerin biraz daha düşürülmesini ve esnafa desteklerini istiyoruz” diye konuştu.

Berber Mustafa Biltekin ise, “İşçiler açısından asgari ücretin artması iyi oldu. Ama bizim için Bağ-Kur ödemeleri biraz sıkıntı olacak gibi. Eğer bu eskisi gibi devam ederse bizim ödemelerimiz daha iyi olacak. Ama artarsa biraz sıkıntılara gireceğiz” dedi.

Parke satıcısı Tunahan Şahan da, “Alt gelir gurubunda asgari ücretli olarak çalışanlar gerçekten sıkıntı içerisindeydi. Asgari ücretin bin 300 TL olması gayet güzel vatandaş için, güzel ama işverenin de bir şekilde aradaki farkı devletin bir şekilde sübvanse etmesi lazım. Özellikle biz esnaflar olarak Bağ-Kur primlerimizin artacağını duyduk. Eğer burada astronomik bir yükseliş gerçekleşirse buda bizim gibi küçük esnafı mikro ölçekli KOBİ’leri, kesinlikle sıkıntıya sokacaktır. Bu konuda devletin ya bir indirime gitmesi veya sabit tutmasını rica ediyoruz” şeklinde konuştu.
Kitapçı İsmail Çalışkan ise, “Bu durumun esnaf olarak bizi çok ciddi bir külfete sokacağını biliyoruz. Çok küçük karlarla kitap dükkânı işletiyoruz. Çok düşük karlarla bu masrafların içinden çıkmanın mümkünatı yok” dedi.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi