Ev alırken ekspertize dikkat

07 Ocak 2016 Perşembe 23:03

Konut kredisi ile ev almak isteyen vatandaş, zorunlu ekspertiz hizmeti alıyor. Ancak uzmanlar bunun doğru bir tespit olmadığını açıkladı.

Ev alırken ekspertize dikkat
 Vatandaşın ev alırken başvurmak zorunda kaldığı ekspertizlere karşı uzmanlar uyarıda bulundu. Kredili gayrimenkul alımlarında ekspertiz raporu olarak adlandırılan ve SPK lisanslı değerleme şirketleri tarafından hazırlanan raporlarda yaşanan süreç sıkıntısı alıcıyı alımdan vazgeçirecek boyutlara getiriyor.

ZORUNLU HAREKET

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, gayrimenkul alımını banka kredisi ile hayata geçirmek isteyenlerin, zorunlu olarak bankanın anlaşmalı olduğu değerleme firmasıyla çalışmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, “Tüketici, değeri aşağı yukarı belli olan bir gayrimenkulün ekspertiz raporu için, prosedür ve süreç sıkıntısı nedeniyle işlemden vazgeçmek istese dahi, ödediği bedeli geri alamıyor. Şayet kullanacağı kredi tutarı ekspertiz raporunda çıkan bedelle örtüşmüyorsa farklı bankaya başvurduğunda da aynı prosedürle bir kez daha karşılaşıyor" dedi.

"TÜKETİCİ PROSEDÜRDEN DOLAYI ALIMDAN VAZGEÇEBİLİYOR"

Erilkun sözlerine şöyle devam etti: "Değerleme şirketlerindeki bekleme süresi, bölgeyi yeterli bilmeyen eksperin yönlendirilmesi, henüz lisans almamış kişiler tarafından ekspertiz işlemlerinin yapılması gibi birçok nedenle tüketici, prosedür ve süreç sıkıntısından dolayı alımdan vazgeçebiliyor. Bu nedenle alıcı da, satıcı da, aracı da mağdur oluyor.”

Anahtar Kelimeler evkonutKonut Kredisi
banner66
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi