Tavan Fiyat Uygulaması Bitti Uçak Bileti Fiyatları Uçtu

03 Mayıs 2014 Cumartesi 11:48

Uçak bilet fiyatlarında tavan uygulaması çöktü. Bilet fiyatları uçtu. Fiyatlar 400 lirayı geçti...

Tavan Fiyat Uygulaması Bitti Uçak Bileti Fiyatları Uçtu
 


Yurt içi uçuşlarda kasım ayında başlatılan299 liralık ‘tavan fiyat’ uygulaması havaların ısınmasıyla sona erdi. Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım’ın girişimiyle hayata geçen uygulamanın 5 ay gibi kısa bir sürede çökmesinin ardından bilet fiyatları 400 lirayı aştı.

Hürriyet'in haberine göre; Yaz aylarında yurtiçi uçuşlarda bilet fiyatlarının aşırı yükselmesini önlemek için başlatılan 299 liralık ‘tavan fiyat’ uygulaması 5 ay içinde çöktü. Böylece yurtiçi uçuşlarda bilet fiyatları 400 lirayı geçti. Havayolu şirketleri, Ulaştırma Bakanlığı’nın girişimleriyle kasım ayında başlayan ekonomi sınıfı iç hat yolcu biletlerinde vergiler ve acente ücretleri dahil 299 liralık tavan fiyat uygulamasına yaz sezonuyla son verdiğini açıkladı.

TÖSHİD YETKİLİSİ AÇIKLADI

Geçen yılın son çeyreğinde Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) üyesi şirketler ve THY ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirmiş, uygulamaya geçilmesinin ardından Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, kararın sadece kış sezonuyla sınırlı olmayacağını, ekonomik verilerde anormal değişiklikler olmadığı sürece uygulamaya devam edileceğini belirtmişti.

"KERHEN" EVET DEMİŞLERDİ

Uygulamanın çok başarılı olmadığını söyleyen bir TÖSHİD yetkilisi, “Karar alınırken, havayolu şirketleri kerhen ve nezaketen ‘tamam’ demişti; söz konusu toplantıda bakan, uygulamanın mart ayı sonrasını da kapsayacağını belirtmiş ama havayolu şirketleri sessiz kalmıştı” dedi. TÖSHİD yetkilisi, kanuna göre böyle bir kararı bakanlığın alamayacağı için sadece sözlü olarak dile getirildiğini ve yaz sezonu için SHGM ile bir temas olmadığını, uygulamanın devam etmediğini söyledi.

BİLET FİYATLAR YÜKSELİYOR

Uygulamadan vazgeçilmesiyle yurtiçi uçuşlarda bilet fiyatları da uçtu. Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte haftasonu uçak biletleri 400 lirayı geçti. En pahalı biletlerin İstanbul-Dalaman, İstanbul-Bodrum, İstanbul-Antalya ve İstanbul-İzmir arası uçuşlarda olduğu gözlendi. Uygulamada en pahalı yurt içi uçak bileti ise 299 lira olarak belirlenmişti.

KIŞ AYLARINDA BİLE UYULMADI

Reuters’a bilgi veren bir THY yetkilisi de, kış sezonunun sona ermesiyle birlikte, THY’nin de tavan ücret uygulamasına son verdiğini belirterek, “Karar bir iyi niyet göstergesiydi. Ancak, diğer firmalarda kış tarifesinde dahi buna uyulmadığını gördük. Biz de kış tarifesi sonuna kadar uyguladık, ama kış tarifesinden sonra şu an için böyle bir uygulama yok” dedi.

THY’DE TAVAN 360 TL OLDU

THY’nin yaz tarifesinde iç hat ekonomi biletlerinde tavan fiyatı 360 lira olarak uygulayacağını söyleyen yetkili, “THY’de 300 lira üstü biletlerin toplam biletlere oranı yüzde 2 civarında. Yaz sezonunda da bunun değişeceğini sanmıyorum” diye konuştu. İç hat uçuşlarının yaklaşık yüzde 60’ı THY, yüzde 40’ı TÖSHİD üyesi şirketler tarafından karşılanıyor.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi