Facebook Gizlilik Politikasını Oylamaya Açtı

05 Aralık 2012 Çarşamba 13:22

Facebook, gizlilik politikasını kullanıcılarına oylamaya açtı.

Facebook Gizlilik Politikasını Oylamaya Açtı
Facebook, kullanıcılarına gizlilik politikasında yaptığı en son değişikliklerin oylanması için bir hafta süre verdi. Oylama 10 Aralık'a kadar sürecek ve kullanıcılar görüşlerini bu şekilde belirtebilecek. Bu politikanın değiştirilmesi için, 300 milyon oy gerekiyor.

Gizlilik politikasında yapacağı değişiklikleri artık kullanıcıların oylamasına sunan Facebook'un, 1 milyar üyesi bulunuyor ve bu oylama bir hafta sürecek. Yapılmak istenen değişikliğin değiştirilmesi veya bloke edilmesi için 300 milyon oy gerekiyor.

Facebook, Veri Kullanımı Politikası ve Kullanıcı Hakları ve Sorumlulukları Beyanı ile ilgili değişiklik yapmak istiyor. Ayrıca kullanıcıların kendilerine mesaj gönderenleri kontrol etme seçeneklerini değiştirmek istiyor ve Veri Kullanımı Politikası'nda yapılacak değişiklikle Instagram gibi uygulamalarla Facebook'un bilgi paylaşmasını mümkün olacak.Bazı örgütler bu değişiklik için Facebook'a bir mektup gönderdi ve, "Önerilen değişikliğin gizlilik konusundaki endişeleri artırdığını, yasalara aykırı gelebileceğini ve Facebook'un site yönetimi hakkında geçmişte sunduğu şartları ihlal edebileceğini" belirtti ve geri çekilmesini söyledi.

Facebook, benzer bir oylamayı 2009 yılında kullanıcıların bilgilerini üçüncü parti reklam veren şirketlerle paylaşan "Anında Kişiselleştirme" adı verilen uygulama için yaptı. Büyük tepki topladığı için uygulamaya karşı kısa sürede 20 bin mesaj toplandı ve aynı yıl oylama sistemini hayata geçiren Facebook, sistemi kaldırmayı düşündü.Bağımsız gözlemciler tarafından denetlenene oylama Facebook'a entegre edilen üçüncü parti bir uygulama ile yapılıyor. Değişiklik hakkında 300 milyon Facebook yorumu seçim yapacak bu sayı daha önce 7 bin üye site yönetiminin harekete geçmesini sağlıyordu.

300 milyon kişi yeni politika değişikliği hakkında 10 Aralık'a kadar Facebook üzerinden resmi yorum/tavsiye/görüşte bulunmazsa, değişiklikler uygulanacak. Yüzde 30 kullanıcının oy kullanması pek olası görülmüyor ve Facebook'un bugün video konferansla üyelerden gelecek soruları cevaplayacağı söyleniyor.Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi