Sosyal Medyada T.C Komedisi

08 Nisan 2013 Pazartesi 10:54

Sosyal medya dün gece eyleme dönüşen bir komediye imza attı. İnci Sözlük'ün ortaya attığı yalan binlerce facebook ve twitter kullanıcısını komik duruma düşürdü.

Sosyal Medyada T.C Komedisi

Sosyal medya dün gece eyleme dönüşen bir komediye imza attı. Onbinlerce Facebook ve twitterkullanıcısı isimlerinin başına "Türkiye Cumhuriyeti"nin kısaltması olan "T.C."ye ekleyerek bir protestoya imza attı.

Protestonun nedeni ise devlet kurumlarını temsil eden tabelalardaki T.C kısaltmasının kaldırılması.

İddialara göre Ziraat Bankası’nın ardından Sağlık Bakanlığı’da kurumlarına gönderdiği yazıyla tabelalarındaki Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması olan “T.C.” ibaresi kaldırılsın talimatı verdi ve eylem bunun üzerine gerçekleşti. 

Facebook ve 
twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde birçok vatandaş kullanıcı adlarının önüne T.C harflerini koydu.

Türkiye’den milyonlarca kullanıcısı olan paylaşım sitelerinde T.C başlangıçlı kullanıcı isimleri kısa zamanda tavan yaptı.

Ancak işin gerçek yüzü bir süre sonra ortaya çıktı. İnci Sözlük isimli internet sitesinin anasayfasında yer alan bir yazının bir süre sonra gerçekmiş gibi sosyal medya kullanıcıları arasında dolaştığı belirlendi.

Resmi kurumlardan TC ibaresinin kaldırılacağı haberi Sosyal medyada geniş yer bulmuştu. Öyle ki, haberi ciddiye alanlar sosyal medyadaki hesaplarının başına TC yazmaya başladı. Tepkiler üzerine hükümet kanadından Egemen Bağış twitter hesabından açıklama yaptı. “TC İbaresinin ancak Türkiye Cumhuriyeti ile değişebilecegini” dile getiren Bağış, sosyal medyada fitne çıkarmaya çalışanlara inanılmaması gerektiğini dile getirdi.

Bu arada provokasyonun merkezi de belli oldu. Daha önceden bir çok ahlaksızlığa ve provokasyona da sebep olan inci sözlük adlı web sitesi grubunun yine provokasyonda başı çektiği tespit edildi.

“HİÇBİR SAĞLIK KURULUŞUNDA T.C. TABELASI KALDIRILMADI”

Başka bir gazetecinin, “Sağlık kuruluşlarından Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin kaldırılmasına ilişkin iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorununa ise Müezzinoğlu,

“Bugün için veya ben bakan olduğum dönemde, hiçbir sağlık kuruluşunda, T.C. tabelasında herhangi bir değişim veya kaldırma söz konusu değil. Ama bu anlamda olay nedir diye baktığımızda kanun hükmünde kararname ile Kamu Hastaneler Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu kurulunca bunlar Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın kurumları haline geldiği için kurum tabelaları şekline dönüşmüştür. Dolayısıyla T.C. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’dır; esas bu anlamda temsil. Kurumların başında T.C. ifadesinin olması, Bakanlığın önündedir T.C. ifadesi. Bu 1 yıl önce yapılan kurum değişikliği, Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu. Bunu bugün stratejik olarak birilerinin böyle bir konjonktürde taşıyor olması da, arkasında esasında ciddi bir art niyeti taşır. Çünkü o anlamda bir tabela değişikliğinin fotoğrafının koyanlar altına da tarih koyması lazım. Medyanın bu anlamda etik davrandığını ve medya etiğine uygun bir tavır sergilediğini kamuoyu bilsin.”

PROVOKASYON İNCİ SÖZLÜK'ÜN İŞİ ÇIKTI

Söz konusu siteden bu yazılar kaldırıldı ancak bu provokasyonu baslatan hesabın sahibi böyle bir şey yaptıgını dalga gecercesine anlatırken buna inananları da sazanlıkla suçladı. Buna rağmen bazı gazeteler olayı ciddiymiş gibi okurlarına sunmaktan kaçınmadı.

incisozluk.jpg


internethaber

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi