Almanya'da kuş gribi yayılıyor

17 Kasım 2016 Perşembe 16:34

Bu ay ilk kez Schleswig-Holstein eyaletinde ortaya çıkan kuş gribinin ülkede yayıldığı bildirildi.

Almanya'da kuş gribi yayılıyor
 Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Tarım Bakanı Till Backhaus, Schwerin  kentinde yaptığı açıklamada, ülkede ortaya çıkan kuş gribi vakalarından dolayı  uluslararası ticaretin olumsuz yönde etkilenmesini beklediklerini, söz konusu  işletmelerin zararlarının asgari düzeyde tutulabilmesi için çaba harcadıklarını  söyledi.

ALMANYA'DAN KANATLI HAYVAN ALIMINI DURDURDULAR

Backhaus, şu ana kadar Japonya, Güney Kore, Hong Kong ve  Bosna-Hersek'in Almanya'dan kanatlı hayvan ürünleri ithalatını durdurduklarını  kaydetti.

Aşağı Saksonya Eyaleti Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, Peine  bölgesindeki Eixer gölünde ölü bulunan bir yaban ördeğinde, kuş gribine neden  olan H5N8 virüsünün tespit edildiği bildirildi.

Ördeğin bulunduğu yerden itibaren 3 kilometre çapında bir bölgenin  denetim altına alındığı belirtilen açıklamada, bu bölgede yaklaşık bin 600  kanatlı hayvanın yer aldığı 50 işletmenin bulunduğu ifade edildi.

Aşağı Saksonya Eyaleti Tarım Bakanı Christian Meyer, kanatlı  hayvanların bulunduğu tesis ve işletmelere koruma önlemlerini sıkı sıkıya  uygulamaları çağrısında bulundu.

H5N8 virüsüne, Almanya'da yeniden ilk kez 8 Kasım'da  Schleswig-Holstein eyaletindeki bazı göllerde ölü bulunan kuşlarda, daha sonra da  Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde rastlanmış, ardından Baden-Württemberg,  Brandenburg, Bavyera ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde de tespit edilmişti.

Federal Tarım Bakanlığı da kuş gribi vakalarından dolayı kriz masası  oluşturmuş ve birçok yerde kanatlı hayvanlar için kümeslerde tutulması  zorunluluğu getirilmişti.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi