AİHM Türkiye'nin Youtube Yasağını Karara Bağladı

01 Aralık 2015 Salı 14:00

AİHM Türkiye'nin You Tube'a erişim yasağına ilişkin davasını karar bağladı. AİHM Türkiye'nin You Tube'a erişimi engellemesinin 'ifade özgürlüğü ihlali' olduğuna karar verdi.

AİHM Türkiye'nin Youtube Yasağını Karara Bağladı
 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Atatürk'ün hatırasına hakaret içeren videolar içerdiği gerekçesi ile internet yayınlarını ve internet suçlarını düzenleyen yasa bağlamında You Tube'a erişimin engellenmesi üzerine yapılan başvuruyu bugün karara bağladı. 

Türkiye’de çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışan Serkan Cengiz, Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak isimli vatandaşların 2010 ve 2011 yılında yaptıkları başvuruyu karara bağlayan AİHM,‘’Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğü ile ilgili 10. maddesini ihlal ettiğine’’ hükmetti.

İhlal kararını yeterli bulan AİHM, başvuru ile ilgili ayrıca maddi tazminata gerek görmedi.

AİHM gerekçeli kararında, Türkiye’de yasaların, yerel mahkemelere internete erişimini engellemesi için açık bir madde sunmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Başvuru sahiplerinin hepsinin farklı üniversitelerde öğretim görevlisi olduğu kaydedilen gerekçeli kararda, bu kişilerin You Tube’a erişimlerinin uzun bir süre engellendiği belirtilerek, bu kişilerin bilgi ve düşünceleri alma haklarının engellendiği şikayetinde bulunmalarının‘’meşru’’ olduğu bildirildi.

Başvuru sahipleri, 2008 yılındaki yasaklama kararının kendi akademik faaliyetlerine olumsuz etki yaptığı ve You Tube’a erişimin kamu yararı olduğu gerekçesiyle Türkiye’de yaptıkları başvuruları reddedilmesinin ardından AİHM’e şikayet başvurusunda bulunmuştu.

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi