Google'a Terör Ayarı

05 Şubat 2016 Cuma 09:07

İngiltere’de tanıtılan uygulamaya göre Google’da ‘DAEŞ, El Kaide’ gibi örgüt isimlerini arayanlar, uyarıcı yazı ve videoların bulunduğu terör karşıtı internet sitelerine yönlendirilecek

Google'a Terör Ayarı
 Google, radikal örgütlere ilişkin yapılan aramaları ‘radikalleşme karşıtı uyarılar’ içeren internet sitelerine yönlendirmeye hazırlanıyor. Google arama motorunda DAEŞ, El Kaide, cihat veya radikal örgütlerin diğer simgesel isim, terim ve deyimlerini kullananlar, kişileri radikal akımların yarattığı tehlikelere karşı uyaran yazı, rapor ve videolarla karşılaşacak. Şirket, pilot projesini ilk olarak İngiltere’de parlamento üyelerine tanıttı.

Google’ın İngiltere yöneticisi Dr. Athony Hose, “Platformumuzun güvenli bir yer haline gelmesini istiyoruz” dedi. Arama motorları ve sosyal medya şirketleri, DAEŞ mensupları ve destekçilerinin propagandalarıyla mücadele için baskı altındaydı. DAEŞ bağlantılı Twitter hesaplarının sayısının 50 bini geçtiği tahmin ediliyor. Twitter geçen yıl on binlerce radikal hesabı kapattığını ve 100’den fazla çalışanının da içerikleri kontrol ettiğini açıklamıştı. Facebook da terör örgütlerinin hesaplarının engellemesi için çalışma yaptığını duyurmuştu. Ancak şirketin yeni uygulaması, “Bilgi alma özgürlüğüne müdahale mi yapılıyor?” tartışmasına yol açtı.

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi