Konya’da Ziraat Dönemi Sulama Yönünden Bereketli Geçti

21 Eylül 2013 Cumartesi 13:43

Devlet Su İşleri (DSİ) Konya 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, Konya’daki gölet ve depolama tesislerinde Eylül ayı itibariyle su doluluk oranları ve geride kalmak üzere olan zirai sulama sezonu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Konya’da Ziraat Dönemi Sulama Yönünden Bereketli Geçti
 

Konya’da tüm sulama alanlarında çiftçilerin talep ettiği su imkanlarından azami düzeyde istifade ettirildiğini belirten Mustafa Uzun, “Konya’da ziraat dönemi sulama yönünden bereketli geçti. Bizim açımızdan sulama mevsimi gayet problemsizdi. Hedeflerimizin de tamamıyla üzerindeydik” dedi.

Geçen seneki kar yağışının bol olmasının da bereketini yaşadıklarını ifade eden Uzun, “Bizim ilave su temin projelerimizle, sulama mevsiminin başlangıcında doluluk oranlarımız, bazı barajlarımızda yüzde 100’ün üzerindeydi. Bazılarında da yüzde 90 civarındaydı. Dolayısıyla tam bir sulama mevsimine dolulukla beraber girdik” şeklinde konuştu. Eylül ayının sonlarına yaklaşılması ile birlikte artık ziraat açısından sulama mevsiminin sonuna gelindiğini kaydeden Uzun, “Dolayısıyla bugünlerde barajlar ve depolama tesislerindeki doluluk oranlarının önemli ölçüde düştü. Bugünlerde barajların, depolama tesislerimizin doluluk oranlarından söz edersek, bugünlerde depolarımız tabi ki artık dolu değil. Çünkü yoğun bir sulama döneminden geçtiler. Hamdolsun, bütün sulama alanlarımızdaki çiftçilerimize talep edilen su imkanları azami düzeydi verildi. Sanıyorum bizim açımızdan bereketli bir ziraat dönemi geçirilmiştir. Önümüzdeki yıllarda da inşallah ilave yaptığımız çalışmalarla bunun daha da üzerine çıkacağımızı umut ediyoruz” diye konuştu.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi