Recep Konuk Pankobirliğe Yine Aday Oldu

06 Eylül 2017 Çarşamba 23:48

Daha önce aday olmayacağı açıklamasını yapan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, yapılacak seçimlerde Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinde yeniden başkanlığa aday olduğunu açıkladı

Recep Konuk Pankobirliğe Yine Aday Oldu
 AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, yapılacak seçimlerde Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinde yeniden başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Recep Konuk düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamada, 26 Ağustos’ta Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin seçimli olağan genel kuruluna 10 gün kala aday olmayacağını açıkladığını hatırlatarak, çiftçilerin talebi ve istişareler doğrultusunda yeniden adaylığını duyurdu.

“Genel kurulu Valilik erteledi”

Konuk, genel kurulun ertelenmesi kararının Konya Valiliği tarafından alındığını belirterek, kendisi için ‘Kaçıyor, battı, batacak’ söylentilerine ‘Ayıp’ diyerek karşılık verdi. Konuk şöyle konuştu; “Bu söylentiyi yayanlar emin olun zoru görünce kaçacak olanlar, kendine güvenmeyip kurumu batırırsak diye suçu atabilmek için zemin hazırlama ihtiyacı duyanlardır. Kimse şunu unutmasın bu kurumun kurtarıcıya da kurtarılmaya da ihtiyacı yok. Sadece düzgün ve dürüst yönetilmeye ihtiyacı var. Ben devraldığımda kurumun nerede olduğunu şimdi nerede olduğunu açık ve noktasına virgülüne dokunmadan açıkladım. Yapılan yatırımların tutarını, kurumun mali yükümlülüklerini ve bunun vadesini ifade ettim. Bunun çevrilebilir olduğunu izah ettim. Bunun dışında kurumun ne bir yükümlülüğü ne bir borcu ne de önünde bilinen, bilinmeyen bir zorluk yoktur. Kaçma meselesine gelince. Ben bu güne kadar düşmanıma ensemi göstermedim, bundan sonrada bu kuruma ve çiftçiye karşı hesabı olanlar benim gözlerimdeki kararlılıktan başka bir şeyi görmeyecek. Ben gelirken zora soyunup geldim. Birilerinin ayağına basa basa yürüdüm. Bir taraftan önümüze baktım, bir taraftan arkamızdan çevrilen işlerle, yanımızda yürüdüğünü zannettiklerimizden gelen dirsek darbeleriyle mücadele ettim. İtibar suikastı girişimlerinin hedefi haline geldim. Bir kere bile çiftçiye dönüp şikâyet etmedim. Öf demedim. Yoruldum demedim. Bu kavgaya değer mi diye düşünmedim. İçimizden dışımızdan hücum edildiğinde zerre geri adım atmadım. Bu kurumun ve çiftçinin kazanımlarına yönelik husumetler için cesaretle kendimi adres olarak gösterdim, derdinizi benle halledin dedim.”

“Benim için kaçıyor diyenler bile oldu”

İnsanların birisinin koltuğu bırakmasına alışık olmadığını, onun için ben bırakacağım dediğinde arkasında bir çapanoğlu aradıklarını anlatan Başkan Konuk, konuşmasına aday olmama kararını açıklamasından sonra yaşananları özetleyerek başladı; "Önce herkes bu kararın arkasında bir sebep aradı. Dedikodu kazanı çalkalandı. Akla hayale gelmeyecek senaryolar üretildi. Aslı astarı olmayan bilgilerle iftiralar bir birine karıştı. Konya Şeker batıyor diyenler, Konya Şeker’i sözüm ona kurtarmak için tekeden süt çıkararak çiftçinin sahip olduğu bazı tesisleri satılığa çıkaran sat kurtulcular peydahlandı. Siyasette ikbal beklediğim için Konya Şeker’den ayrılma kararı aldığım fısıldandı. Konyaspor Başkanını ilgilendiren ve kendisinin de yalanladığı ve adli süreci devam eden bir olaydan yola çıkarak Konya’nın yüzlerinin değişeceği ahkâmları da kesildi. Çiftçi Örgütleri, STK’lar, Konya’yı yönetme sorumluluğu taşıyanlar ve özellikle de çiftçi Konya Şeker’i, Recep Konuk’suz Konya Şeker’i de konuştu. Endişelenenler de, samimi gayret gösterenler de oldu. Konya Şeker’in geleceği konuşulurken Konya Şeker’in son 18 yılında iyi kötü imzası olan bensiz ve benden gizli toplantıların yapılmasına üzülmedim ama bu toplantıları samimiyetsiz buldum. Pancar tarlasından telefona sarılıp arayan, sesini duyurmak için sosyal medya üzerinden bizi bırakma diyen üreticilerimizin samimiyeti ile duygulandım. Sesini duyurmak ve talebini yüzüme söylemek isteyen üretici kardeşlerim Konya Şeker Fabrikasına kadar gelerek eylem yaptılar. Sonrasında Valilik, Kooperatifimizin Genel Kurulu’nu 16 Eylül’e erteledi. Bu ertelemenin ardından Sayın Cumhurbaşkanımız şahsımı Ankara’ya çağırdı. Bu görüşmeden 2 gün sonra Nişasta Bazlı Şekerlerin kotasının arttırılmaması yönünde karar yayınlandı. Sonrasında biliyorsunuz bayram telaşı ve coşkusunu yaşadık. Bu arada nöbete talip olan arkadaşlarımız, kardeşlerimiz çıktı. Konya Pancar Ekicileri Kooperatifini nasıl yöneteceklerini ve Konya Şeker’in geleceği ile alakalı vizyonlarını kamuoyu ile paylaştılar. Hepsine, hepimiz minnettarız. Değerli fikirlerini öğrendik. Projelerini dinledik. Bu kurum mutlaka bu seçim arifesinde konuşulanlardan faydalanacaktır.”


banner67
banner71

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi