Hamas İle El-Fetih Aynı Safta Olabilir

03 Haziran 2013 Pazartesi 17:53

Filistin Parlamento üyesi ve Hamas Basın Sözcüsü Muşir El Mısri, El-Fetih ile Hamas’ın aynı safta olabileceğini ifade ederek, “El-Fetih örgütüyle barışabilmemiz için Siyonist İsrail ile görüşmeler yapmaması gerekiyor. İsrail ile barış yapmak bizim hem birlikteliğimizi bozmaktadır hem de Filistin topraklarının yüzde 78’inin İsrail devletine kalması demektir” dedi.

Hamas İle El-Fetih Aynı Safta Olabilir
 Halk Eğitim Dayanışma ve Araştırma Derneği (Heda-Der) Konya Şubesi’nin yapacağı etkinliğe katılmak üzere Konya’ya geldiğini ifade eden Hamas Sözcüsü Muşir El Mısri, Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantına katıldı. İşgal kuvvetlerinin Mescid-i Aksa’nın altında tüneller kazmaya devam ettiğini belirten Mısri, "İsrail Kudüs kentindeki İslami tarihi eserleri değiştirmeye yönelik çalışmalar sürdürüyor. İsrail, Kudüs’teki Filistinlilerin evlerini yıkmaya ve onları evlerinden sürgün etmeye devam etmektedir. Boşalttıkları yerlere yeni konutlar yaparak oraya Siyonist Yahudileri yerleştirmektedir. 2020 yılı planları Kudüs şehrini tamamen İsraillilerden oluşturma planları var. Çalışmalarını ona göre devam ettiriyorlar. Bunun yanında Mescid-i Aksa’yı da yıkma planları var. İddiaya göre, Hz. Süleyman’ın heykelini inşa etmeye yönelik çalışmaları devam etmektedir” diye konuştu.

“AMBARGO TAMAMEN KALKMADI”
Bütün Müslümanlara ait olan birinci kıble ve üçüncü Harem-i Şerif olan Kudüs’ü Şerifi Mescid-i Aksayı korumaları gerektiğini vurgulayan Mısri, “Bütün İslam milletleri ve ümmetleri işgal güçlerine karşı tek bir saf halinde durmamız gerekiyor. 7 yıldır ambargo altında duran Gazze şehrinden size geldim. Ambargo biraz hafifledi ama tam anlamıyla kalkmadı. Ama hala biz ana ihtiyaç olan gıda maddelerini ilaçları tünellerden temin ediyoruz. Ve tek kaynağımız orası. En son 6 ay önceki saldırılarından dolayı yüzlerce insanımızı kaybettik, şehit verdik. Ve bu kayıplarımız her sene devam etmektedir” dedi.
Türk hükümetinin çabalarını çok iyi bildiklerini de dile getiren Mısri, “Türk hükümetinin çabalarını ambargo tamamen kalkana kadar aynı şekilde dirençle devam ettirmelerini istiyoruz. İsrail Gazze’ye giden bütün yollarda hakimiyetini devam ettiriyor. O da bizim ticaretimizi engelliyor. O engellerin de kalkıp Gazze’ye ticari yollarının açılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

“DÖKÜLEN TÜRK KANI FİLİSTİN KANIDIR”
Mavi Marmara olayının üzerinden 3 yıl geçtiğini de hatırlatan Mısri, “O münasebetle buraya kadar geldik. Dökülen Türk kanı Filistin kanıdır. İnşallah direniş güçlerimiz sizin kanınızı yerde bırakmayacak. Onların da intikamını alacağız. Türk basının da Gazze'ye gelerek işgal kuvvetlerinin Gazze'ye yaptıklarını birebir görmelerini umuyorum" şeklinde konuştu.
Bir muhabirin seçimlerin ne zaman yapılacağı sorusu üzerine Mısri, “Ben 7 yıldır Filistin parlamenter üyesiyim ve en genç parlamenterim. Üç sene önce seçimlerin yapılması gerekiyordu. Fakat Filistin ile olan sıkıntılar seçimlerin yapılmasını engelledi. Hamas ile El-Fetih arasında barış sağlandıktan 6 ay sonra seçimler yapılabilir. Mısır’da bir anlaşmaya imza attık. Ama sıkıntı uygulamada. El-Fetih’in bulunduğu Batı Şeria’da İsrail’in işgali altında. Biz Fetih ile beraber aynı safta bulunabiliriz. Siyonist İsrail ve Amerika’ya karşı durabiliriz yanlarında” diye konuştu.
Amerikalıların ve Siyonizm'in El-Fetih, Hamas barışını engellediğini savunan Mısri, “El- Fetih’ten istediğimiz şudur; El-Fetih örgütüyle barışabilmemiz için Siyonist İsrail ile görüşmeleri yapmaması lazım. İsrail ile barış yapması bizim birlikteliğimizi bozmaktadır. İsrail ile barış yapmak demek Filistin topraklarının yüzde 78’inin İsrail devletine kalması demektir. Filistin toprakları bütün Müslümanların topraklarıdır. Bir karış toprağından vazgeçmeyeceğiz. Sultan Abdülhamit’in sözüdür bu. Bir karış toprak bile Yahudilere vermemiştir. Hz. Ömer’de Filistin topraklarının tamamını Müslümanlar için vakfettirmiştir” dedi.
banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi