Ahmet Özdemir Hayatını Kaybetti

06 Eylül 2016 Salı 12:33

Konya'nın sevilen ünlü sanatçısı Kör Ahmet lakaplı Ahmet Özdemir hayatını kaybetti.

Ahmet Özdemir Hayatını Kaybetti
 Konya'nın Kör Ahmet olarak bilinen ve herkesin sevdiği ünlü sanatçısı Ahmet Özdemir hayatını kaybetti. Ahmet Özdemir, uzun süredir tedavi görüyordu.

Geçtiğimiz günlerde böbrek yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı yoğun bakımdan çıkarak sevenlerinin içine su serpmişti.

Ancak ölümü tüm sevenlerini ve Konyalıları üzdü.Ahmet Özdemir'in ceenazesi, ikindi namazı sonrası Ahmet Dede Yediler Mezarlığına defnedildi.
AHMET ÖZDEMİR (KÖR AHMET) KİMDİRKör Ahmet, Konya'nın meşhur yerel sanatçısıdır. Asıl adı Ahmet Özdemir'dir. Doğuştan gözleri görmez. Çiçek hastalığı yüzünden 1933 yılında Konya'da görme özürlü olarak dünyaya gelen Ahmet Özdemir'e yörede 'Ahmet Ağa' çağrılmasına karşın, o kendisini 'Kör Ahmet' diye namlandırarak ismiyle müsemma olmanın özgüvenini yaşıyor.

Bağlama ve ud çalan Ahmet Özdemir, düğün, nişan ve sünnetlerde müzisyenlik yapmasının yanı sıra Türkiye'nin hala hayatta olan nadir meddahlarından biridir. Yerel ağız ile yaptığı taklitler, oynadığı piyesler, Anadolu'da kökü çok eskilere dayanan hikâye anlatıcılığı Kör Ahmet'i Konya folklörünün en önemli kişilerinden biri yapmaktadır.

Doğuştan kör olması, muhafazakar Konya yöresinde yapılan kadınların kendi aralarında yaptıkları kına gecelerinde tercih edilen bir isim olmasını sağlamıştır.

Ahmet Özdemir'in müziğe kabiliyeti, 2-3 yaşlarında çevresindeki sesleri taklit etmeye başlamasıyla ortaya çıkmış. Babası tarafından kendisine hediye edilen ud ile adeta bütünleşen ve peşine takıldığı tını ile hayatını tanımlayan Özdemir, kısa sürede bir udî gibi çalıp söylemeye başlamış. 11 yaşında başladığı ud eğitimini Şehabettin isimli öğretmeninin yardımıyla ilerleten Özdemir, daha sonrasında TRT Ankara Radyosu'nda büyük udîlerden ders alarak eğitimini tamamlamıştır.

  • Herkes bir kazaya namzettir.
  • Cenab-ı Hakk kiminin elini alır, kiminin ayağını.
  • Benim de gözümü aldı.
  • Ancak bana öyle bir kalp gözü verdi ki
  • Benim gördüğümü sizin görmeniz mümkün değil.

Ahmet Özdemir, Konya'ya özgü konuşmaları, hikayeleri ve tiyatral seslendirmeleriyle tüm Konyalıların gönlünü kazanan bir sanatçıdır. İşte onlardan bir tanesi.banner67

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Dali BULUT 4 yıl önce yorumlandı

Allah rahmet eylesin

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mehmet. Altay 4 yıl önce yorumlandı

Allah mekanını cennet. Eylesin

0 Kişi beğendi.
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi