Aile Diş Hekimliği uygulaması başlıyor

11 Şubat 2016 Perşembe 21:46

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, aile diş hekimliği uygulamasına bu yıl başlanacağını söyledi.

Aile Diş Hekimliği uygulaması başlıyor
 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesinde sunum yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2015 yılında 2 milyon 46 bin kutu ilaç kullanıldığını, bu ilaçlar için 19 milyar 349 milyon lira para harcandığını bildirdi. Türkiye Genom projesi için de düğmeye bastıklarını anlatan Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"AİLE DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMASINA BU YIL BAŞLAYACAĞIZ"

"Bununla birlikte kanser ve kanser dışı hastalıklarda kişiye özel tedavi dönemi başlıyor. Türkiye Mikrobiyom Projesini başlatıyoruz. Bununla da mikroorganizmaların gen yapısını tespit ederek hastalıklarla mücadele etmeyi planlıyoruz. Aşı üretim tesisimiz 2017 yılında tamamlanacak. Difteri, tetanoz ve boğmaca aşılarının yerli üretim çalışmalarına başladık. Plazma ürünlerinin tamamının yerli plazmadan üretilmesini hedefliyoruz. Yerli orijinal insülin üretmeyi hedefliyoruz. Aile diş hekimliği uygulamasına bu yıl başlayacağız. Ağız diş sağlığı hizmetlerinde aile hekimliği benzeri yapılanmaya gidiyoruz.

"TRANS YAĞLARIN KULLANILMASINI ENGELLEYECEK POLİTİKALAR GELİŞTİRİYORUZ"

Doktorların egzersiz programı reçete etmeleri için pilot çalışma başlattık. Ekmekte kepek oranının daha da artıracak ve tam buğday ekmeğinin yaygınlaşmasını sağlayacak çalışmalar yapıyoruz. Hazır gıdalarda trans yağların kullanılmasını engelleyecek politikalar geliştiriyoruz"

Müezzinoğlu, difteri, tetanoz ve boğmaca aşılarının yerli üretim çalışmalarına başladıklarını da söyledi.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi