Bülent Arınç: Artık Onlar Kağıt Parçası

20 Ağustos 2013 Salı 11:54

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, AKP'ye açılan kapatma davasındaki "delil"lerin artık kağıt parçası olduğunu söyledi

Bülent Arınç: Artık Onlar Kağıt Parçası
 

Kapatma delilleri 400 kağıt parçası

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, AK Parti hakkındaki kararın dayanağı bilgi ve delillerin aslının olmadığı, bunların düzmece olduğunun tartışılması gerektiğini belirtti. Yargıtay Başsavcısı’nın alelacele kapatma davası açtığını vurgulayan Arınç, “Davada bütün deliler 400 tane kağıt parçasından ibarettir” dedi. 400 kağıt parçasının da internet siteleri ile bazı gazetelerde son sayfa haberleri olarak yayınlanmış, doğruluğu şüpheli medyaya yansımış haberler olduğunu vurguladı. Arınç şöyle devam etti: “İnternet Andıcı’nın gerçekliği kabul edildi. Başka düzmece delillerle bu partinin kapatılmak istendiği belli senaryolar içinde tartışıldığı,mahkeme kararıyla ortaya çıktı. Bu yargılamanın iadesi sebebidir. Bu davadamahkeme 6’ya 5 oy çokluğuyla 400 kupürün 370’ini çöp sepetine atmıştır. Üzerinde hukukçuların çalışması, anayasa hukukçuların da bu konudamütalaa hazırlaması gerekir.”

Hükümet Sözcüsü Arınç, Başbakanlık’ta 6 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Toplantının iki ana gündem maddesinin Mısır ve Suriye olduğunu ifade eden Arınç, Mısır ve Şam büyükelçilerinin bilgi sunduğunu belirterek şöyle konuştu: “Suriye biraz Mısır’daki gelişmelerin gölgesinde kalmıştı ama orada da rejimin kendi halkına yönelttiği maalesef zulüm devam etmektedir. Suriye kuzeyinde yaşanan gelişmeler de tartışıldı.”

Müslüman Kardeşler’in terör örgütü ilan edilerek yasaklanacağı iddiasının sorulması üzerine Arınç, “Mısır iç savaşa gidiyor sözü boş bir söz değil. Kahire, Sina ve Refah’da yaşanan olaylar her yerde olmaya başlar ve insanlar bu zülüm karşısında isyan noktasına gelirse Mısır’ı bir iç savaş tehlikesi bekliyor demektir. Mısır’daki siyasi rejimin halkoyuyla yeniden ortaya çıkmasından yanayız. İhvan’ın bir terör örgütü olarak yasaklanabileceği ihtimali onların (darbecilerin) intiharı olur.Milyonlarca insanı yasa dışı eylemlere sevk etmek için senaryodur. Türkiye bu konuda kendine düşeni de dünya kamuoyunun da kendine düşeni yapması noktasında daha dikkatli olacaktır” diye konuştu.

İHSANOĞLU’NA SİTEM

Arınç, İİK’nın tutumunu soran gazeteciye “Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun çok daha güçlü bir biçimde, çok daha güçlü bir sesle Mısır’da olan biteni bütün dünyaya duyurmasını beklerdik” dedi. “Demokratikleşme paketine de değinen Arınç, Eğer böyle bir paket gelecekse ki gelecek mutlaka, bu ilk değil. Sabırla beklemek lazım” diye konuştu.

Pilotlara ulaştık

Lübnan’da kaçırılan iki pilotla ilgili ise Arınç, “En yakın zamanda kendilerine kavuşacağız, çalışıyoruz. Arkadaşlarımıza ulaştık. Huzur içinde olduklarını biliyoruz.”İfadelerini kullandı. Mısır’da gözaltına alınan gazetecilerle ilgili bilgi veren Arınç, “Ümit ediyoruz ki Metin Turan arkadaşımız bugün geç saatlerde bölge savcısının ifadesini aldıktan sonra serbest bırakılacaktır” dedi. Arınç, Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’nın Mısır’a geri dönmesinin şimdilik söz konusu olmadığını söyledi.

Kapatma delilleri 400 kağıt parçası

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, AK Parti hakkındaki kararın dayanağı bilgi ve delillerin aslının olmadığı, bunların düzmece olduğunun tartışılması gerektiğini belirtti. Yargıtay Başsavcısı’nın alelacele kapatma davası açtığını vurgulayan Arınç, “Davada bütün deliler 400 tane kağıt parçasından ibarettir” dedi. 400 kağıt parçasının da internet siteleri ile bazı gazetelerde son sayfa haberleri olarak yayınlanmış, doğruluğu şüpheli medyaya yansımış haberler olduğunu vurguladı. Arınç şöyle devam etti: “İnternet Andıcı’nın gerçekliği kabul edildi. Başka düzmece delillerle bu partinin kapatılmak istendiği belli senaryolar içinde tartışıldığı,mahkeme kararıyla ortaya çıktı. Bu yargılamanın iadesi sebebidir. Bu davadamahkeme 6’ya 5 oy çokluğuyla 400 kupürün 370’ini çöp sepetine atmıştır. Üzerinde hukukçuların çalışması, anayasa hukukçuların da bu konudamütalaa hazırlaması gerekir.”

Yuhalanacağımızı bile bile gidiyoruz

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a saldırı konusunda Arınç şunları söyledi: “Olay fevkâlede üzücüdür. Her yıl yuhalanacağımızı bile bile Hacı Bektaş-ı Veli’nin yüzü suyu hürmetine hükümetimizi temsilen bir bakanımız gider. Orayı oy ambarı görenler gelmemizi istemiyorlar. İçişleri müfettiş gönderdi. İki polis görevden alındı.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi