HDP Heyeti Kandil'e Gitti

24 Temmuz 2014 Perşembe 17:43

Çözüm süreci çerçeve yasasının Meclis'ten geçip Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasına rağmen hükümetin sürece yönelik adım atmadığının düşünülmesi, HDP'yi harekete geçirdi.

HDP Heyeti Kandil'e Gitti
 Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre, İmralı heyetinde yer alan 4 milletvekili, Kandil'e gitti. Heyet, KCK yönetimi ile Öcalan'ın kurulmasını istediği İzleme Kurulu hakkında görüştü. 


Görüşmede IŞİD'in Suriye'nin Rojava bölgesine yönelik saldırısı ve süresiz ertelenen Kürt Ulusal Kongresi'ne yönelik temaslar aktarıldı.

EN ÖNEMLİ MADDE İZLEME KURULU

Gazze ve Rojava'daki gelişmeler nedeniyle yavaşlayan çözüm süreci, HDP heyetinin temasları ile yeniden hız kazandı. HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, dün akşam Erbil'e giderek İmralı heyetinde yer alan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'le buluştu. 4 kişiden oluşan milletvekili heyeti, bugün Kandil'e geçerek KCK yönetimi ile bir araya geldi. Aralarında KCK Eşbaşkanları Cemil Bayık, Bese Hozat'ın da bulunduğu KCK yönetimi ile kapsamlı toplantı yapıldı. 

Zana ve Önder, KCK yetkililerine
 Erbil ve Süleymaniye temasları, Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile yapılan görüşmenin detayları ile İmralı'da PKK lideri Abdullah Öcalan'ın örgüte yönelik mesajlarını aktardı.

Görüşmenin en önemli gündemini ise çözüm yasası sonrasında oluşması istenen İzleme Kurulu oluşturdu. Heyet, İzleme Kurulu'nun kurulmasına yönelik örgütün görüşünü aldı. KCK yönetimi, sürecin ilerlemesi için hükümetin zaman kaybetmeden "İzleme Kurulu" oluşturmasını talep etti.
Görüşmede, Rojava'daki gelişmeler de masaya yatırıldı. KCK yönetimi, Öcalan'ın, IŞİD'e karşı Suriye'de içinde tüm etnik unsurların yer alacağı ortak
 Ordu kurulmasına yönelik çağrısının hayat bulması için harekete geçileceğini aktardı. Heyetin Kandiltemaslarının ardından Öcalan ile görüşmesi bekleniyor.

banner67

Yorum Gönder

@name x
>
instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi